Každý rok se to opakuje. Na podzim se objeví nejrůznější chřipky, virózy, nachlazení a další respirační onemocnění a naše imunita pak dostává pořádně zabrat. Pojď se na ně připravit včas! Dnešní článek jsem se rozhodla věnovat účinným způsobům, jak svůj imunitní systém můžeš posílit. Podíváme se na to, jak s imunitou souvisí psychická pohoda, zdravý mikrobiom nebo očista těla a nezapomeneme samozřejmě ani na léčivé rostliny. Náš imunitní systém totiž odráží stav celého našeho těla a každá nerovnováha se v něm dříve či později projeví.
Imunita je přirozená obrana našeho těla. Nemůžeme ji ale na sobě přímo cítit a tak často její stav poznáme až ve chvíli, když už onemocníme nebo neonemocníme. Může se tedy zdát, že je to něco, co se hrozně těžko ovlivňuje. A částečně je to i pravda – když už nás totiž opakované infekce trápí, je mnohem složitější situaci řešit. Mnohem lepší je dbát na prevenci a začít imunitu posilovat včas. Je totiž jenom na nás, jak silná bude a jestli odolá všem mikroorganismům, které létají okolo.
Náš imunitní systém se skládá ze tří „vrstev”:
Věděla jsi, že dvě lehčí nekomplikované infekce za 3 měsíce jsou u dospělého člověka považovány za úplně normální? Nejčastěji to bývá rýma, střevní infekce s průjmem a zvracením nebo lehký zánět močových cest. A u dětí v předškolním věku jsou za normální stav považovány dokonce infekce tři – tedy jedna za měsíc. Dětská imunita se totiž v tomto věku teprve tvoří a to právě tím, že děti tyto lehké infekce prodělávají.
Je Tvá imunita v pořádku? Skvělé! I tak je ale dobré ji před příchodem podzimu ještě víc podpořit a nakopnout, abys měla jistotu, že jsi pro své zdraví udělala vše. V dětských kolektivech, školkách a školách, je tohle období vždycky náročné. Nemoci se v nich rychle šíří dál a děti následně často nakazí i své rodiče. Co tedy pro svou imunitu můžeš udělat už teď?
Pro zdraví naší imunity je nezbytně nutný zdravý a fungující střevní mikrobiom. Posilovat potřebujeme hlavně jeho rozmanitost, tj. obohatit ho o co nejvíce různých kmenů bakterií. Čím větší počet kmenů, tím líp. Na samotném množství dodaných bakterií (miliardy a miliardy) naopak tolik nezáleží. Ve zdravém prostředí se totiž bakterie brzy rozmnoží samy. Pokud si budeš kupovat tobolky z lékárny, pohlídej si tedy hlavně počet kmenů, které obsahují.
Ideální jsou ale probiotika přírodní – kromě jogurtů a zakysaných mléčných výrobků mezi jejich zdroje patří hlavně zelenina a ovoce. A nejlepší je ta z vlastní zahrádky nebo z nějakého ekologického zemědělství. Veškeré rostliny totiž mají na svém povrchu svůj vlastní mikrobiom, kterým můžeme obohatit ten náš. Nesmí být ale zničený chemickými postřiky nebo jinými zásahy. Zeleninu a ovoce je také potřeba jíst v dostatečném množství a hlavně rozmanitosti – některé zdroje uvádějí, že je potřeba sníst až 30 různých druhů zeleniny nebo ovoce týdně. Započítat do nich ale můžeš i nejrůznější divoké bylinky.
Stres naši imunitu tlumí nebo dokonce vypíná, protože stresová reakce slouží primárně k tomu, abychom se dokázali nastartovat pro nějaký boj – útok nebo útěk. Trvá-li stres dlouhou dobu (byť třeba není tak intenzivní), oslabuje náš imunitní systém dokonce trvale. Naše imunita ale naštěstí nezávisí jen na tom, kolik máme kolem sebe stresových podnětů. Důležité je i to, jak náš organismus na stres reaguje. A v tom Ti mohou skvěle pomoci bylinky z kategorie adaptogenů, které celkově zlepšují zvládání stresu a tak zároveň zmírňují i oslabení naší imunity.
Skvělým způsobem, jak naši imunitu účinně posílit je i pravidelná očista těla. Zbaví nás totiž hluboko uložených toxinů, které imunitu oslabují a tělu tak celkově odlehčí. Toxiny bývají nahromaděné hlavně v tukové tkáni a mohou také zatěžovat naše důležité orgány. Imunita je tak často oslabená už jenom tím, že je naše tělo příliš zaměstnané zplodinami metabolismu a dalšími látkami, které v něm nemají co dělat.
Skvělými bylinkami pro očistu těla jsou:
Imunitu Ti mohou pomoci účinně posílit i následující bylinky – nejsou ale všespásné. Důležité je totiž pečovat o své zdraví komplexně a udržovat ho tak v rovnováze. Pokud se budeš stresovat, nebudeš mít zdravý mikrobiom a neuděláš nic pro očistu svého organismu, bylinky už samy o sobě Tvou imunitu nezachrání.
Echinacea (třapatkovka nachová)
Kozinec blanitý
Právenka latnatá
Adaptogeny
Betaglukany
Znáš to. Víš, že na Tebe něco leze a horečně přemýšlíš, co v téhle chvíli udělat pro to, aby Tě nemoc neskolila na celý další týden. Začínají Tě bolet klouby a svaly a Ty se cítíš prostě pod psa.
Jednoduchá rada tady zní: zakroč včas! Včasné nabuzení imunity totiž může nemoc úplně zarazit, nebo její průběh výrazně zkrátit. Pomohou Ti úplně obyčejné věci – teplo a odpočinek. Vím, není to nic nového, ale tyhle dvě rady podle výzkumů opravdu fungují. Dej si horkou sprchu, hodně se prohřej a potom vlez do peřin a vypoť se. Hlavně to ale neodkládej – zalézt do postele co nejdřív je opravdu důležité.
Tahle rada samozřejmě platí jen v případě, že už nemáš vysokou horečku. Prohřátí ji má simulovat a dodat teplo uměle, aby se mohla nastartovat imunita. Pokud už vysokou horečku máš, měla bys zbystřit – může být symptomem nějaké závažnější nemoci, třeba první fáze boreliózy. Pokud se zároveň s horečkou neobjeví i jiné symptomy typické pro chřipku (třeba rýma a kašel), vždy pátrej, co by mohla značit.
Pocení podpoříš i čajem z bezového květu, který zároveň podporuje i imunitu samotnou. Na imunitu je dobrý i nálev z bezových plodů, ty ale tolik nepodporují pocení. Z dalších léčivých rostlin Ti v akutní fázi zánětu pomůže nabudit imunitu i již zmiňovaná právenka latnatá nebo echinacea.
A pokud chceš, můžeš vyzkoušet i Wim Hofovu techniku, která také nabuzuje imunitu okamžitě. Jedná se o dechové cvičení, kterému je potřeba věnovat hodinu Tvého času. Mnohonásobně se Ti to ale velmi vyplatí, protože díky němu můžeš být do rána úplně zdravá.
Každopádně Ti ale doporučuji posilovat imunitu už v tomto období, kdy se Ti to ještě možná nezdá úplně aktuální. Až období chřipek a výkyvů teplot přijde s plnou silou, bude na něj už Tvoje tělo připravené.
Chceš zjistit, jak na tom Tvá imunita teď aktuálně je? Pojď si se mnou udělat kvíz! Připravila jsem pro Tebe 5 otázek, díky kterým zjistíš, jestli je Tvůj imunitní systém zdravý, nebo potřebuje intenzivnější pomoc.
Po vyplnění kvízu dostaneš nejen jeho vyhodnocení, ale i jeden super praktický dárek – nový minikurz o imunitě, ve kterém jsem o ní pěkně pohromadě shrnula všechno důležité. Včetně přesného dávkování léčivých rostlin, jejich možných kontraindikací a vhodnosti pro těhotné a kojící ženy. Kvíz i minikurz je dostupný zdarma jenom pár dní, tak moc neváhej a pusť se do jeho vyplňování hned! 💃
Starší blogové články si můžeš přečíst na stránce https://karolinaromaskova.cz/