Křečové žíly

Věděla jsi, že problém křečových žil se týká více než třetiny dospělé populace? Dneska se proto podíváme na to, jak vznikají, jaká je nejlepší prevence a taky jak si pomoci, pokud už u Tebe křečové žíly vznikly.

Jak naše žíly fungují?

Žíly jsou cévy, které vedou odkysličenou krev zpátky do srdce (máme taky cévy s okysličenou krví, ale o těch dnes řeč nebude). Křečové žíly vznikají nejčastěji na žilách na nohou, protože krev tam musí urazit nejnáročnější cestu směrem vzhůru proti gravitaci.

Žíly posouvají krev nahoru pomocí několika mechanismů: pomáhá jim stahování svalů a taky to, že jsou vedle tepen, kde krev proudí opačným směrem. To nejdůležitější ale je, že žíly mají na stěnách – na rozdíl od tepen – chlopně, které směřují vzhůru. Žíly v nich tvoří takové kapsičky, které zabraňují tomu, aby krev stékala zpátky dolů.

Jak vznikají křečové žíly?

Většinou se nejdřív objeví metličkové žilky – viditelné drobné žilky, které můžeme mít na nohou, břiše, ale i jinde. Je to první znamení, že naše cévy nejsou v nejlepší kondici. Metličkové žilky nám ukazují, že máme problém s pružností cév.

Po nich se můžou začít objevovat velké křečové žíly. V žilách se městná krev a vzniká větší žilní tlak. Žíla se rozšiřuje, chlopně nedoléhají a krev může téct zpětným chodem. Tím víc se v žíle městná a problém se zhoršuje.

Co můžu udělat pro to, aby se mi nevytvořily?

Jedním z nejhorších rizikových faktorů je dlouhé sezení a stání. Pokud máš sedavé zaměstnání, nebo v práci hodně stojíš, určitě znáš ten skvělý pocit, když si dáš po celém dni nohy nahoru. Pomáhá to Tvým žilám.

Potřebuješ hlavně pohyb. Tím, jak se svaly smršťují a zase uvolňují, významným způsobem pomáhají překonávat gravitaci. Pokud jsi celý den na nohou a hýbeš se, problém s křečovými žilami mít nebudeš. Potřebuješ svoje cévy udržet pružné, k čemuž Ti pomůže i zdravá strava.

Nejlepší prevencí proti křečovým žilám je tedy upravit svůj životní styl. To je samozřejmě někdy těžké, protože k odchodu ze zaměstnání kvůli zdravotnímu stavu se většinou necháme přesvědčit až v okamžiku, kdy už je to s naším zdravím opravdu špatné. To nejlepší, co pro svoje žíly můžeš udělat, je ale opravdu dlouho nestát a nesedět, a naopak se hýbat.

Co dělat, když už křečové žíly nastanou?

I v tomhle stádiu je pořád důležitá prevence. Potřebujeme ale řešit i vzniklé křečové žíly. Dají se odstranit operací nebo modernějšími metodami: dělá se to tak, že se odeberou ty nejhorší. V noze máme spoustu žil, takže krev má pořád kudy téct, tělo si s tím poradí. Je to ale samozřejmě až krajní možnost.  

Měli bychom se snažit co nejvíc předcházet tomu, aby se křečové žíly zhoršovaly. Jak už jsem psala, nejdůležitější je věnovat se pohybu i stravě. Nohy taky můžeme mechanicky stahovat pomocí punčoch nebo speciálních pružných obvazů, díky čemuž se krev v žilách nebude městnat. Stahovací punčochy se v některých případech používají i jako prevence – třeba u těhotných žen nebo při dlouhém letu, kdy člověk jenom sedí, a může docházet k městnání krve v žilách.

Proč je tak důležité křečové žíly řešit?

Nejzávažnější komplikací křečových žil je trombóza, která může vést až k plicní embolii. Krev, která se městná v žilách, se může začít srážet. Krevní sraženina se pak může posouvat krevním řečištěm, ucpat cévu někde jinde v těle, způsobit embolii a v konečném důsledku i smrt. Křečové žíly proto rozhodně nejsou jenom otázkou vzhledu, brnění, bolavých nohou, křečí nebo pocitu těžkých nohou. Může to být otázka života a smrti.

Přírodní pomocníci na křečové žíly

Dneska Ti představím nejenom bylinky, pro křečové žíly jsou totiž zásadní taky ovoce a zelenina. Obsahují flavonoidy, což jsou přírodní antioxidanty, které významně pomáhají pružnosti žil. Velké množství jich obsahuje chřest nebo fenykl a taky zázvor a kurkuma. Z ovoce pak citrusy a bobuloviny. Bobuloviny v sobě totiž mají i další rostlinné antioxidanty.

Pohanka

Velké množství flavonoidů obsahuje čaj z květů pohanky. Ale taky samotné zrno. Čaj se dělá i z pražených slupek pohanky, ale čím víc se praží, tím obsah flavonoidů klesá. Ale i čaj ze slupek můžeme považovat za jejich zdroj.

Zelený čaj

Obsahuje velké množství flavonoidů a dalších antioxidantů.

Listy břízy… a další bylinky

Něco Ti prozradím: většina léčivých rostlin obsahuje flavonoidy, tahle skupina účinných látek je hodně rozšířená. Takže nadneseně můžeme říct, že téměř každý bylinkový čaj je pro naše žíly prospěšný.

Ginkgo biloba

Pomáhá mikrocirkulaci, tedy prokrvování na úrovni krevních vlásečnic. To může bránit vzniku metličkových žilek. Gingko bilobu možná znáš na zlepšování paměti, a je to proto, že podporuje mikrocirkulaci v mozku. Používá se taky při problémech se studenýma nohama nebo rukama. A můžeš díky ní taky předcházet křečovým žilám.

Borůvka

Obsahuje velké množství přírodních antioxidantů, zejména její plod. I listy borůvčí obsahují flavonoidy a také pomáhají při prevenci. Borůvka navíc podporuje mikrocirkulaci.

Kaštan

Gely z kaštanu se používají zevně na křečové žíly jako mazání. Kaštan je protizánětlivá rostlina, která pomáhá předcházet zhoršení problému.

Kostival

Také se používá jako mazání. Obsahuje účinnou látku allantoin.

Měsíček

Je další protizánětlivá rostlina, kterou můžeš použít zevně na velké křečové žíly, ne ale na metličkové žilky.

Přírodní energeťáky

Když už víš, jak se o svoje žíly správně starat, pojď si do nich vlít spoustu jarní energie! Mám pro Tebe zdarma 3 recepty na moje nejlepší bylinkové energeťáky, které Tě nabijí dlouhodobě. Na rozdíl od komerčních nápojů neobsahují žádný cukr ani kofein a rozhodně Tě hodinu po napití nečeká energetický sešup. Naopak! Dopřávej si je pravidelně a objevíš v sobě nečekané zdroje energie.

Starší blogové články si můžeš přečíst na stránce https://karolinaromaskova.cz/