Jak na zdravé klouby

24.4. 2024Karolína Romášková2842x

Pojď se se mnou dneska podívat na kloub svým kloubům! Bolí Tě, nebo o nich ani nevíš? Péči si zaslouží v každém případě a proto se v dnešním blogovém článku zaměříme na to, v čem Ti s klouby mohou pomoct léčivé rostliny a jak se na tohle téma dívá ajurvéda.

K čemu jsou klouby dobré

Klouby jsou části našeho těla, které nám umožňují pohyb. Ten samozřejmě umožňují i svaly a kosti, ale bez kloubů by to prostě nešlo. Klouby jsou právě ta místa, ve kterých se ohýbáme a díky kterým se můžeme vůbec někam pohnout. Nepředstavuj si ale pod nimi jen loket nebo koleno –⁠ v těle máme spoustu dalších druhů kloubů. Některé jsou pohyblivé více  a některé méně. A všechny nás bohužel mohou začít bolet.

Klouby bolí nejčastěji ve chvíli, kdy je mechanicky namůžeme. Někde jsme si něco natáhli, nebo se někde něco moc ošoupalo. Problémů s klouby se ale navíc často účastní i zánět.

Stavba kloubu

Kloub se skládá ze dvou styčných ploch kostí krytých chrupavkami, mezi nimiž je synoviální tekutina vyplňující kloubní pouzdro se synoviální membránou. Synoviální tekutina plní funkci kloubního maziva, které snižuje tření při pohybu v kloubu a chrupavky navíc vyživuje.

Pokud máme synoviální tekutiny málo, dochází k tření chrupavek a k jejich poškození, které vyvolává bolest. Při tření vzniká také zánět. V extrémním případě se chrupavky obrousí natolik, že se začne dotýkat kost a chrupavka, nebo dokonce kost s druhou kostí. V těchto případech se už nedá dělat nic jiného, než kloub nahradit umělou kloubní náhradou. U mladých a jinak zdravých lidí je ale při poškození kloubu vysoká pravděpodobnost, že se zdraví kloubu obnoví a vyřeší se i případný zánět.

Proč vzniká zánět

Vznik zánětu může mít v různých kloubech různé příčiny. Například v prstech na rukou bývá často způsobený dnou, což je nemoc spojená s ukládáním krystalků kyseliny močové v podobě jehliček v kloubech, které pak způsobují bolest a zánět. Nejčastěji se začíná projevovat právě v prstech na rukou, později se ale může rozšířit i do velkých kloubů. Prvotní příčina dny ale v kloubech není. Jedná se o metabolické onemocnění, při němž vzniká příliš mnoho kyseliny močové, která je v těle v takové koncentraci, že začíná krystalizovat a ukládat se právě v kloubech.

Krystalky v kloubech mechanicky píchají a způsobují zánět. Ten v těle nejčastěji vzniká v místech, kde je něco poškozováno a imunitní systém se to snaží napravit. U tření kloubů nebo usazených krystalků kyseliny močové ale k nápravě skrze imunitu dojít nemůže, protože nedokáže odstranit příčinu. A tak k zánětlivým procesům dochází pořád dokola a časem se spíše zhoršují.

Další zánětlivé onemocnění, které je spojené s velkou bolestí je artritida. Ta naopak začíná ve velkých kloubech, nejčastěji v kolenou. Co tedy s tím? U dny i artritidy nám mohou pomoct protizánětlivé léčivé rostliny, které často působí jak proti bolesti, tak proti zánětu. Využiješ je také při nejrůznějších úrazech kloubů a to hlavně zevně. Zánět při nich totiž vzniká také.

Velkou roli při léčbě kloubů hraje jejich vnitřní výživa, hlavně kolagen, který působí lépe, pokud se užívá současně s vitamínem C. Ani ten ale není sám o sobě všespásný. Syntetický kolagen většinou nemá tak dobrou vstřebatelnost jako přírodní, ale hodně záleží na jeho konkrétní kvalitě. Přírodní kolagen obsahuje například tlačenka, kůže, vývar z vepřového kolene a další výrobky živočišného původu.

Léčivé rostliny

U metabolických onemocnění jako je dna může pomoct kořen pampelišky, kopřivabršlice. Hodně důležitá je dieta –⁠ lidé, kteří mají s dnou problém, poznají podle zhoršení příznaků každé porušení diety často už v řádu minut nebo nejpozději hodin.

Následující protizánětlivé rostliny mohou výrazně pomoct u dny i u většiny onemocnění kloubů, jako je například zmiňovaná artritida (zánětlivé onemocnění kloubů).

Zázvor, kurkuma

  • Jsou silně protizánětlivé rostliny.
  • U kurkumy si dej pozor na vstřebatelnost –⁠ kurkumin, který je hlavní protizánětlivou látkou kurkumy, není rozpustný ve vodě a proto je potřeba kurkumu užívat společně s tukem. Ani to ale nemusí být dostatečné. Kurkumin má nejlepší účinky, když se podává nitrožilně, ale to samozřejmě v domácích podmínkách udělat nelze. Proto na něm nejde přírodní terapie postavit spolehlivě, i když jeho užíváním rozhodně nic nepokazíš a může Ti být hodně prospěšný.
  • Spolehlivou terapii nestav ani čistě na zázvoru, i když Ti podobně jako kurkuma může díky svým protizánětlivým účinkům hodně pomoct.

Kadidlovník

  • Velmi silně protizánětlivá rostlina, na které přírodní léčbu artritidy postavit můžeš. Je dostatečně účinná sama o sobě i v kombinaci se zázvorem a kurkumou. Může nahradit i konvenční léčbu. Vždy je ale dobré proces léčby konzultovat a monitorovat s lékařem –⁠ zánětlivé onemocnění je většinou během na dlouhou trať. Při správné léčbě ale může dojít k takovému zlepšení, že o onemocnění kloubů už ani nebudeš vědět.
  • Užívá se ve formě extraktu z pryskyřice.

Kostival

  • Velmi dobře pomáhá na klouby.
  • Díky allantoinu je silně protizánětlivý, urychluje hojení a omezuje bolest.
  • Kvůli obsahu pyrolizidinových alkaloidů, které se postupně kumulují v játrech a následně jsou pro ně toxické, se nesmí užívat dlouhodobě. Většinou se proto používá pouze při úrazech (doba používání je tři týdny zevně a maximálně 14 dnů vnitřně).
  • Ideální je zevní použití ve formě masti –⁠ účinné látky se při něm do kloubů dostanou v dostatečném množství, ale toxických látek přejde do krve jen minimum.
  • Pokud trpíš jakýmkoliv onemocněním jater, neužívej ho vnitřně vůbec.
  • Použít se dá při zlomeninách a také u artritidy, ale vždy je nutné mezi opakovaným použitím zachovat delší pauzu.
  • Je nevhodný pro těhotné a kojící.

Arnika

  • Stejně jako kostival velmi dobře pomáhá na klouby, ale stejně jako on se nesmí používat dlouhodobě.
  • Je proto vhodná spíše na úrazy kloubů. Použít se dá i při zlomeninách.
  • V těhotenství a při kojení se nesmí užívat vnitřně.

Pohled ajurvédy

V ajurvédě jsou klouby brané jako shromaždiště dóši váta, která se v nich hromadí, když jí máme v těle příliš mnoho. Váta je energie pohybu a vzduchu, která v těle za normálních okolností rozhýbává různé procesy. Přebytek váty poznáš podle toho, že Ti klouby praskají a lupají, když se třeba protáhneš, nebo si prokřupeš ruce. Pokud máš ale vátu přirozeně vysokou a s klouby jinak žádné problémy nemáš, nemusí to značit žádný zdravotní problém. I tak by ses ale měla pravidelně opečovávat, častěji se protahovat a uzemňovat své emoce. Pomůže prohřátí, protože vátu zhoršuje chlad a sucho. Vátu zhoršují i úzkosti nebo velký stres. Na druhou stranu ale může její přebytek úzkost a nespavost vyvolávat. Vše je provázané.

Pokud cvičíš jógu, dobře víš, že se v ní hodně dbá právě na protahování a uvolňování důležitých kloubů. Podle jógy se totiž v kloubech ukládají emoce a proto váta nesouvisí jen s pohybem fyzickým, ale i s pohybem mentálním, s emocemi. Když v sobě emoce často držíš, můžeš mít podle učení jógy problémy s velkými klouby, nejčastěji s kyčlemi. Ze stagnace energie potom časem v kloubech vznikají záněty vedoucí k vážným problémům. Své klouby proto opečovávej i když nemáš dnu, revma, nebo nějaký akutní úraz. Předejdeš tím ukládání stagnující energie. Důležitá je výživa, pravidelný pohyb, zmiňovaná práce s emocemi a taková celková životní pohyblivost a pružnost –⁠ naše schopnost zpracovat vše, co v životě přichází. Ve fyzickém těle i v psychice. Psychika totiž souvisí nejen s klouby, ale i s mnoha dalšími nemocemi, i když se nám to tak na první pohled nemusí vždycky zdát. 

Chceš se vyznat v bylinkách, které právě rostou okolo Tebe? Stáhni si zdarma můj kalendář sběru, díky němuž už nikdy nepropásneš tu, kterou zrovna potřebuješ. Na každý měsíc jsem pro Tebe vybrala deset nejdůležitějších léčivých rostlin, které se opravdu vyplatí sbírat, a nezapomněla jsem k nim připsat ani přesnou část, na kterou se máš zaměřit. Kalendář je plně optimalizovaný i pro mobilní telefony, takže ho můžeš mít na každé procházce přírodou s sebou. 💃🌿

Starší blogové články si můžeš přečíst na stránce https://karolinaromaskova.cz/