Hormonální rovnováha

Hormonální rovnováha je zásadní téma pro většinu žen a vlastně i mužů. Pokud si totiž my ženy nedáme hormony do latě, nežije se nám lehce. A pak se nežije lehce ani nikomu okolo nás :).

Hormonální výkyvy často způsobují problémy s náladami, ale třeba i s plodností, pracovní výkonností nebo se schopností navazovat a udržovat vztahy. Ovlivňují zkrátka většinu oblastí našeho života.

Hormony

Když se řekne hormony, většina lidí si vybaví právě ženské pohlavní hormony a s nimi spojené výkyvy nálad. Hormony jsou ale mnohem širší skupinou látek. Patří do ní stresové hormony, ale také hormony zodpovědné za spoustu důležitých a užitečných věcí při řízení našeho těla. Nemůžeme je ovládat vůlí a tak si s nimi občas nevíme rady. Naštěstí je ale můžeme ovlivnit nepřímo pomocí bylinek a také poznáním svého vlastního těla a jeho cyklů.

Pojďme se dneska podívat na dvě zásadní oblasti, se kterými se my ženy často potýkáme. Posvítíme si na problémy spojené s menopauzou a taky na ty spojené s výkyvy hormonů během menstruačního cyklu. A samozřejmě také na bylinky, které nám mohou při těchto problémech pomoct.

Hormonální rovnováha menstruačního cyklu

Pro ženy je důležité vědět, v jaké fázi menstruačního cyklu se právě nacházejí a jak se v ní jejich tělo chová. A nejen pro ně. Zajímat by se o to měli i muži. Budou tak lépe chápat, proč třeba jejich žena, nebo kolegyně v práci reaguje tak, jak reaguje.

V ženském těle probíhají v plodném věku každý měsíc reálné změny, kterým bychom měly přizpůsobovat svůj osobní i pracovní život a umět každou fázi využít naplno. Pojď se teď se mnou stručně podívat na 4 fáze cyklu a hlavně na fázi premenstruační, ve které ženy mívají problémů nejvíc.

Začáteční dynamická (jarní) fáze

Fáze, kdy se po menstruaci naše děloha začíná připravovat na nové vajíčko, začíná narůstat děložní sliznice. Jsme plné energie, emočně stabilní, hodně výkonné, rychlé a akční, umíme dělat rozhodnutí. Netrpíme výkyvy nálad a zvládáme spoustu úkolů.

Ovulační (letní) fáze

Děloha je připravená na příchod nového vajíčka, sliznice je vysoká. Poté se vajíčko uvolňuje, nastává ovulace a krátké okénko několika dní, kdy vajíčko může být oplodněno. Žena je na vrcholu své krásy a je nejvíc přitažlivá pro muže. Stále jsme hodně produktivní, jsme ale i společenské, vynikáme v diplomacii a vyjednávání a ze všech fází nejvíc opečováváme svoji rodinu a další lidi okolo nás. Emocionální problémy se v této fázi objevují většinou jen u žen, které nemají stálého partnera a touží po jeho blízkosti.

Premenstruační (podzimní) fáze  

Když se oplodněné vajíčko nezahnízdí, začíná děložní sliznice pomaličku chátrat, odumírat a přestává se prokrvovat. Je to fáze temnoty a zmaru, ve které se často projeví premenstruační syndrom. Dochází k největším výkyvům hladin hormonů a proto také k největším výkyvům našich nálad. Můžeme být plačtivé, mít málo energie, nebo být naopak výbušné a naštvané. Tělo prochází restartem, aby se mohlo vrátit k novému cyklu.

Jak tyto stavy řešit? Naštěstí existuje spousta léčivých rostlin, které opravdu pomáhají a které dokážou premenstruační syndrom a jeho příznaky, jako jsou bolesti, pocení nebo otoky, zmírnit. A dobře dokážou ovlivnit i zmíněné výkyvy nálad, depresivní nálady, velký propad ve výkonnosti a podobně.

Na otoky můžeš použít pampeliškové listy, proti pocení nálev ze šalvěje, na bolesti hlavy tinkturu z vrby (tu si vyrobíme v Jarní bylinkové jízdě, která začíná už tenhle víkend). Na psychické problémy je nejúčinnější třezalka tečkovaná, u ní si ale musí dát pozor ženy, které už berou nějaké léky. Má totiž spoustu interakcí. V takovém případě je nutné léčbu a dávkování nastavit s odborníkem. 

Existují léčivé rostliny, které můžeš užívat v průběhu celého cyklu –⁠ většinou se dělají několikaměsíční kůry, protože tyto rostliny pomáhají vyladit cyklus celkově. Umí zmírnit výkyvy hormonálních hladin a nastolit rovnováhu. Jejich příkladem je:

Drmek obecný (vitex agnus castus)

  • U nás neroste, ale dá se sehnat extrakt. Existují různé doplňky stravy, já Ti ale moc doporučuji sehnat si registrovaný léčivý přípravek, který je kontrolován nejen na kvalitu, ale přímo na obsah účinných látek.
  • Užívá se dlouhodobě, nejčastěji jako tříměsíční kůra. Nečekej proto výsledky hned –⁠ projeví se až v druhém či třetím cyklu.

Z našich domácích bylinek se tradičně dávají do směsí kontryhel, řebříček a někdy i jetel (ten ale moc nedoporučuji v plodném období, hodí se spíše na období menopauzy). Přidat k nim můžeš hluchavku nebo maliník (který ale nemá takové opodstatnění). Zapamatuj si proto, že z bylinek, které rostou u nás je na vyladění hormonální rovnováhy nejdůležitější kontryhel a řebříček.

Menstruační (zimní) fáze

Menstruujeme, odtéká menstruační krev se zbytky staré děložní sliznice. Naše tělo se čistí a připravuje na nový cyklus. Pozor – k této fázi přirozeně nepatří bolest. Když menstruace bolí, tak to znamená, že něco není v pořádku –⁠ nejčastěji to, že dostatečně neodpočíváš. Tento stav se ale naštěstí dá odpočinkem jednoduše napravit.

Vyhraď si alespoň první den menstruace pro sebe, vem si volno v práci i od domácích povinností a klidně zůstaň ležet v posteli. Dovol si dostatečný odpočinek, vytvoř si hnízdo a pečuj o sebe. Zmeškané úkoly díky odpočinku v dalších dnech hravě doženeš. I pouhý jeden den odpočinku totiž často úplně stačí k tomu, aby bolest při menstruaci odešla a Ty jsi byla výkonnější a plná energie v následující dynamické fázi.

Bolest při menstruaci tedy většinou nesouvisí s hormonální nerovnováhou, ale vyloženě s tím, že neodpočíváme. Svou roli zde ale může hrát i vztah k našemu ženství a náš vztah k menstruaci samotné. Proti bolestivé menstruaci může pomoct mochna husí, pokud se nasadí několik dní před menstruací. Přímo při menstruačních bolestech pak tinktura z vrbové kůry.

Hormonální rovnováha v období menopauzy

První nepříjemné příznaky menopauzy mohou přijít už v perimenopauze. Klesá nám hladina estrogenu, začínají se rozhazovat cykly –⁠ mohou vynechávat, nebo se různě prodlužovat či zkracovat. V menopauze nejčastěji přicházejí problémy, které jsou trošku podobné premenstruačnímu syndromu, hlavně co se týče psychických potíží –⁠ výkyvy nálad a depresivní či úzkostné stavy.

Někdy přijdou problémy s pocením, pocity velkého horka, vaginální suchost, ztráta chuti na milování či další problémy. Každá žena je jiná a každá má proto v menopauze jiné potíže. A nebo vůbec žádné potíže mít nemusí. 🙂 Důležitý je opět laskavý postoj ke svému tělu a k životní změně, která přichází. A také odpočinek.

Z léčivých rostlin může pomoct ploštičník, který je nejdůležitější bylinkou v období menopauzy.

  • U nás neroste, ale opět se dá sehnat ve formě registrovaného léčivého přípravku.
  • Pomáhá vyladit hladiny hormonů. Nezvyšuje přímo hladinu estrogenu (jehož pokles v menopauze způsobuje většinu zmíněných problémů), ale působí jiným mechanismem. Každopádně díky němu může většina potíží vymizet, nebo se alespoň zmírnit. Pomáhá i proti vaginální suchosti, ztrátě libida, návalům horka, problémům s náladou a psychickým příznakům.

Třezalka

  • Pokud už se u Tebe rozvinuly deprese, bylinkovou volbou číslo jedna bude třezalka, která má účinek srovnatelný s běžně užívanými antidepresivy. A zároveň nemá tolik nežádoucích účinků.
  • Raději ale zopakuji –⁠ pozor na její interakce s léky!

Jetel

  • Obsahuje fytoestrogeny, díky nimž pomáhá zvládat sníženou hladinu ženských pohlavních hormonů.
  • Není to tak silná léčivá rostlina jako ploštičník, ale pokud chceš při mírnějších příznacích menopauzy bylinku, která je přímo z naší přírody, je to dobrá volba.
  • Nedoporučuji ho ženám v plodném období, protože by mohl narušit plodnost a menstruační cykly. Jeho negativní účinek na plodnost se zatím sice přímo neprokázal, ale určité náznaky už jsou, takže je na místě opatrnost.

Chmel

  • Také obsahuje fytoestrogeny.
  • Podporuje i spánek, který bývá v menopauze často zhoršený.
  • Neužívej ho ale v podobě piva, které obsahuje alkohol a navíc je močopudné. Uvař si z něho raději čaj, který má úplně stejnou hořkou chuť jako pivo.

Šalvěj

  • Pomáhá proti návalům horka a proti nočnímu pocení.

Šatvari (asparagus racemosus)

  • Pomáhá proti vaginální suchosti.
  • Ajurvédská bylinka.
  • V Indii se používá i na podporu plodnosti a na vyladění menstruačního cyklu.
  • Použít ji tedy můžeš i na premenstruační syndrom.
  • U šatvari neexistuje registrovaný léčivý přípravek –⁠ poohlédni se proto po práškovaném kořenu.

Bylinky na podporu libida u žen

  • Ploštičník
  • Šatvari
  • Maca peruánská –⁠ podporuje erekci a plodnost i u mužů.
  • Ženšen –⁠ je celkově nabuzující, takže nemusí mít na ženské tělo ten nejlepší vliv. Vyzkoušej nejdřív ostatní bylinky a pokud nepomohou, teprve sáhni po ženšenu.

Hormonální rovnováha je velmi křehká a v životě každé ženy většinou nastávají období, kdy v rovnováze není. Proto je tak důležité být laskavá jednak sama k sobě, ale také k ostatním ženám. Nikdy totiž nevíme, v jaké fázi právě jsou. A také je důležité vědět, v jaké fázi se právě nacházíme my a do jaké půjdeme za pár dnů a podle toho plánovat pracovní zátěž a ostatní věci. Doporučuji sledovat fáze cyklu žen ze svého okolí i všem mužům.

O bylinkách a jejich praktickém využití si budeme hodně povídat i v Jarní bylinkové jízdě, která začíná už teď o Velikonocích. Nebude ale jen o povídání –⁠ půjdeme v ní totiž pěkně do praxe. Naučím Tě připravit účinnou tinkturu, hojivou mastičku, šampon na vlasy nebo vlasový elixír. A taky čajovou směs a spoustu dalších věcí.

Vezmu Tě na bylinkovou procházku a ukážu Ti, jak bylinky poznat a správně nasbírat. A taky nasušit a pak použít. A… A víš co? Nech se překvapit a pokud ještě nejsi přihlášená, rychle to naprav! Přidáš se tak k více než 19 000 lidí, kteří už v Jarní jízdě jsou. To už je pořádná bylinková vlna, viď? 💃🌿

Starší blogové články si můžeš přečíst na stránce https://karolinaromaskova.cz/