Ženská pánev

Ženská pánev je mocná čarodějka, která v našem těle ovlivňuje mnohem víc věcí, než si možná většina z nás umí běžně představit. V dnešním blogovém článku se na ni proto podíváme trochu blíž, abychom si uvědomily různé souvislosti.

V pánevní oblasti se propojují pohlavní orgány, močové ústrojí i svaly pánevního dna. Podle učení jógy v ní ale sídlí i emoce a esence naší ženskosti. Každé z těchto témat by vydalo minimálně na celou knihu, takže jsem se rozhodla zaměřit na to nejdůležitější: co můžeme udělat pro to, aby naše pánev zůstala zdravá.

Svaly pánevního dna

Svaly pánevního dna zdaleka neslouží jenom jako fyzické dno naší pánve. Jsou totiž napojené na řadu dalších svalů a díky tomu i extra důležité pro celkové držení našeho těla. Řada bolestí zad proto může mít svůj původ právě v povolených (nebo naopak příliš stažených) svalech pánevního dna. A netýká se to jen bolestí bederní oblasti, ale i hrudníku nebo krční páteře. V okamžiku, kdy se nám napětí svalů pánevního dna podaří vyladit, se proto často zlepší i spousta dalších problémů v pohybovém aparátu.

Dnes už naštěstí není problém najít odborníka, který Tvé pánevní dno vyšetří a s jistotou určí, zda jsou jeho svaly spíše ochablé a potřebují posílit, nebo naopak trpí stažením, které je potřeba uvolnit. Péče o ně se Ti každopádně mnohokrát vrátí.

Já mám pro Tebe tip na yoni vajíčko, které Ti s posílením pánevních svalů účinně pomůže. Nejčastěji bývá vyrobené z polodrahokamů jako je růženín, křišťál nebo ametyst a tvarem opravdu připomíná vajíčko. Vyrábí se ale i z řady dalších kamenů, takže si můžeš vybrat přesně to, které si Tě samo přitáhne a které Ti vyhovuje i svou velikostí a váhou. Vajíčko působí na podobném principu jako tzv. venušiny kuličky. Může být účinnou prevencí inkontinence, kterou ochablé svaly pánevního dna způsobují, a významným způsobem umí ovlivnit i naši sexualitu, potěšení z milování a schopnost dosáhnout orgasmu.

Vaginální záněty

Vaginální záněty bohužel představují častý problém mnoha žen. Způsobují nepříjemné pálení, svědění a někdy až bolest. Nejčastěji jsou kvasinkového původu –⁠ ty poznáš podle bílého výtoku bez výrazného zápachu. Pokud je výtok zbarvený do žluta, nebo do zelena a zapáchá, půjde pravděpodobně o infekci bakteriální.

Každý z typů se léčí trochu jinak –⁠ úplným základem léčby u obou je ale vyladění střevní mikroflóry, od které se následně odvíjí i zdravá vaginální mikroflóra. Pomohou Ti probiotické  tabletky z lékárny, ale úplně nejlepší jsou přirozená probiotika z jogurtů, kvašené zeleniny nebo zeleniny z Tvé vlastní zahrady, která nebyla ošetřena chemickými postřiky. Existují i vaginální probiotika, která se zavádějí přímo do pochvy. Zdravá mikroflóra je nejlepší prevencí před opakovanými záněty.

Záněty močových cest

Kromě gynekologických zánětů ženy často trápí záněty močové trubice a močového měchýře, které se také rády opakují. Ženská močová trubice je totiž oproti té mužské daleko kratší a bakterie, které tyto záněty nejčastěji způsobují, se skrz ni mnohem snáze vyšplhají až do močového měchýře.

Naštěstí ale existuje úplně jednoduchá prevence a tou je dostatečný pitný režim. Když hodně pijeme, tak pak také hodně čůráme a proud moči uchycené bakterie z močové trubice jednoduše spláchne zase ven. U opakovaných močových infekcí se nám ale situace už komplikuje –⁠ dochází k narušení povrchu močové trubice, která ztrácí svou přirozenou hladkost. Bakterie se na ní mohou mnohem snáze uchytit, přilnou k ní a je mnohem obtížnější je proudem moči spláchnout ven. Při léčbě pak už nestačí dostatečně pít, ale musíme se snažit zregenerovat stěnu močové trubice, aby se na ní další bakterie nemohly uchytit.

Je to vlastně takový začarovaný kruh –⁠ čím častěji máme zánět, tím častěji se naše močová trubice poškozuje a tím náchylnější jsme k dalšímu zánětu. Pokud by Tě tohle téma zajímalo víc, napiš mi na karolina@karolinaromaskova.cz a já Ti pošlu odkaz na kurz o zánětech, který jsem vytvořila teď v prosinci. Prevenci a léčbu zánětů v něm probírám opravdu komplexně a nezůstávám jen u těch gynekologických nebo zánětů močových cest.

Psychika a emoce

Podle jógy je ženská pánev i centrem emocí, a to hlavně těch nezpracovaných. Emoce, kterým v našem každodenním životě nedáme volný průběh a dostatečnou pozornost, se nám mohou v pánvi ukládat a způsobovat například tuhnutí kyčelních kloubů, jejich bolesti, záněty a další problémy, které mohou v pozdějším věku skončit až endoprotézou.

Důležité je proto kyčle pravidelně protahovat a rozhýbávat. Nezřídka se pak stává, že se při cvičení nahromaděné emoce uvolní a žena se najednou rozpláče nebo naopak rozesměje na celé kolo. Cvičení nás tak může uzdravit i po emocionální stránce.

S emocemi je ale třeba umět pracovat ve smyslu jejich přijetí. Nech je projít svým tělem, nezadržuj je, neodmítej je. Ideální je o nich mluvit a když to tak cítíš, tak klidně i zařvat. Jen tak se mohou uvolnit a nebudou se ukládat v pánvi, kde by mohly do budoucna způsobovat problémy.

Tanec a přijetí našeho ženství

Pánev se dá krásně uvolnit i tancem, který je vlastně takovým ženským univerzálním lékem. Uvolní nám emocionální bloky, které jsou v systému celostní medicíny považovány za příčiny vaginálních zánětů a zánětů močových cest, a navíc se při něm posílí a zharmonizují svaly pánevního dna.

Problémy v oblasti pánve ale mohou souviset i s přijetím našeho ženství a s naplněním naší ženské role. Je Ti v ní dobře a příjemně, nebo často skřípeš zuby a necítíš se v ní komfortně? Spoustu problémů s přijetím sebe samé si totiž můžeš nést ze své minulosti, z původní rodiny nebo předchozích vztahů.

Léčivé rostliny

S mnoha problémy ženské pánve nám mohou účinně pomoci následující bylinky.

Diuretika

  • Pomáhají se záněty močových cest.
  • Způsobují větší průtok moči a následné vyplavení bakterií z močové trubice ven.
  • Patří sem například bříza.

Antiseptické rostliny

  • Jsou antibakteriální.
  • Pomáhají při zánětech močových cest.
  • Patří sem třeba jalovec nebo medvědice (pozor, nefunguje v kyselém prostředí).
  • Nepoužívej je při ledvinovém selhávání, akutních nemocech ledvin a v těhotenství.

Měsíček, tymián, šalvěj

  • Pomáhají při vaginálních mykózách.
  • Zevně jako oplach i vnitřně jako čaj.

Tea-tree

  • Pomáhá při bakteriální i kvasinkové vaginální infekci.
  • Pouze zevně –⁠ pozor na koncentraci! Nikdy ho na intimní partie nepoužívej neředěný. Ideální je koupená mast.

Pampeliška

  • Podporuje správnou střevní mikroflóru u vaginálních infekcí.
  • Zároveň je diuretická –⁠ pomáhá při močových infekcích. List je v těchto případech vhodnější než kořen, protože je víc močopudný.

Šatvarí

  • Využívá se hlavně v ajurvédě.
  • Pomáhá s mnoha ženskými problémy.

Růže

  • Výsostně ženská bylinka.

 Řebříček, kontryhel

  • Bylinky na vyladění cyklu a mnohé ženské problémy.
  • Přistupuj k nim s respektem. Pozor na správné dávkování a správnou indikaci.

Vím, že v zimních měsících spoustu žen netrápí jen záněty v pánvi, ale často i nejrůznější respirační nemoci, a proto jsem pro Tebe připravila dáreček v podobě tří mých nejlepších bylinkových receptů na nachlazení a chřipku. Stáhnout si je můžeš úplně zdarma tady. Odkaz na stažení můžeš klidně přeposlat i svým kamarádkám a známým –⁠ budu ráda, když recepty pomůžou co nejvíce lidem!

Starší blogové články si můžeš přečíst na stránce https://karolinaromaskova.cz/