Dneska spolu v blogovém článku prozkoumáme tajemství lymfy, otoků a celulitidy. Proč? Protože otoky a celulitida rozhodně nejsou jen kosmetické vady. Nepřehlížej je! Dávají Ti najevo, že Tvoje lymfa v těle neproudí tak volně, jak má. Vysvětlím Ti, jak lymfa v našem těle funguje, co všechno ovlivňuje a jak ji znovu nastartovat.
Teprve nedávno jsem si uvědomila, jak je zvláštní, že se o lymfě vlastně skoro vůbec nemluví. V nemocnicích máme nejrůznější specializovaná oddělení, ale nemáme žádného lékaře, který by se specializoval na lymfu. A přitom právě ona je v těle tak důležitá.
K čemu je tedy lymfa vlastně dobrá?
Podobně jako v našem těle existují cévy, které rozvádějí krev, máme v něm i cévy, které rozvádějí lymfu (mízní systém). Na rozdíl od uzavřeného systému krevního řečiště (vnitřní krvácení je většinou smrtelné), je ale mízní systém lymfy otevřený. Krev do tkání přivádí vodu, kyslík i další živiny a odvádí oxid uhličitý. Lymfa je tekutina, která neproudí do tkání, ale sbírá z nich tkáňový mok, který pak následně odvádí do žil, jimiž se tkáňový mok dostane opět do krevního řečiště a jakoby koluje v krvi. A právě tato drenáž (odtok) je pro naše zdraví nesmírně důležitá.
Otoky a celulitida se objevují ve chvíli, kdy lymfa neproudí tak, jak má. Oba tyto problémy se objevují častěji u žen než u mužů.
V případě otoku lymfa v daném místě neproudí téměř vůbec nebo odtéká mnohem pomaleji, než by měla. Buď se nám zablokuje nějaká lymfatická céva, protože žíly do kterých lymfa ústí nestačí odvádět krev, nebo je to stav způsobený nějakou nedostatečností nebo zánětem, který lymfu v místě zadržuje. Dobře se to dá ilustrovat na dopravní zácpě. Když máme ucpanou dálnici, ucpou se za chvíli i silnice, které na ni vedou a auta se začnou hromadit už před místem, které je neprůjezdné. A stejně tak se v případě otoku voda z tkání nemůže dostat tam kam má a vytvoří se otok.
Příčinou často bývá statická poloha – dlouho stojíme nebo sedíme bez toho, abychom se alespoň na chvíli prošly, nebo si naopak lehly a natáhly si nohy nahoru. Žíly nestíhají tekutinu vytahovat proti gravitaci zpátky k srdíčku a ta se nám potom hromadí v nohách. Plynulému toku tekutin v žilách proto nejlépe pomáhá pohyb, který nám při sedavém zaměstnání tak často chybí. A musím dodat, že je mnohem důležitější než bylinky, o kterých se zmíním za chvíli. Nejlepší rada proto zní – každou hodinu vstaň a alespoň 5 minut se procházej. Kromě nohou se Ti navíc prokrví i mozek a práce Ti pak půjde mnohem líp od ruky. Nebo si naopak lehni a dej nohy na chvíli nahoru.
Dalším případem, kdy otok může nastat, je zánět. Typicky se to děje při píchnutí vosou nebo včelou (vzniká reakce na včelí/vosí jed), nebo třeba v okamžiku, kdy nám v důsledku pylové alergie otečou oči nebo nos. Zánětlivý proces v daném místě zadržuje vodu, která tělu pomáhá k proběhnutí správných reakcí zánětu a dopravě imunitních buněk. Tyto otoky ale s nesprávným tokem lymfy nesouvisí, a proto si o nich dneska řekneme jenom to, že zpravidla pominou, když zmizí alergická reakce, která je vyvolala.
V případě celulitidy lymfa stagnuje, ale nestojí úplně. Často to souvisí právě s drenáží tukových tkání a proto se také celulitida častěji objevuje u lidí se sklonem k nadváze. Výraznou celulitidou ale trpí i spousta lidí, kteří jsou štíhlí. Důvodem je to, že jim lymfa nezajistí dostatečnou drenáž na mikro úrovni. V podkožní tkáni se objevují místečka, kde odtok nefunguje tak jak má, což následně způsobuje nerovnosti, které jsou pak vidět i na povrchu – celulitidu.
Bylinky, o kterých se dneska budeme bavit podporují lymfatickou drenáž a tím pádem pomáhají zlepšit jak celulitidu, tak i problémy s otoky. Pro jejich účinek bychom mohly použít populární slovo flow, protože lymfě pomáhají proudit tak, jak má. Stále ale platí, že nejlepší pomocí na otoky způsobené dlouhým stáním nebo sezením je už zmíněný pohyb nebo odpočinek s nohama nahoře.
Pokud Ti ale nohy otékají i bez této zátěže, můžeš vyzkoušet následující léčivé rostliny, které umí lymfu rozproudit. Hned na začátku Tě ale musím upozornit, že na účinek bylinek v souvislosti s lymfou existuje jen velmi málo vědeckých výzkumů a proto se tentokrát budu opírat hlavně o jejich tradiční použití. Je to pochopitelné – celulitida nás prostě neohrožuje tolik jako třeba deprese nebo infarkty.
Lopuch
Pampeliška
Chilli
Kurkuma
Svízel přítula, borůvkový list
Zaručený návod, jak se zbavit celulitidy bohužel neexistuje, stejně jako neexistuje bylinka, která by Tě jí zbavila jako mávnutím kouzelného proutku. Nenech se proto napálit zázračnými mastičkami a prostředky, které z Tebe jen tahají peníze. Zmíněné bylinky Ti ale s otoky a celulitidou mohou do jisté míry pomoct.
Důležitější než bylinky je u otoků a celulitidy již zmiňovaný pohyb – ideální je hýbat se svaly přesně v místech, kde Tě celulitida nebo otok trápí. Nejčastěji jsou to nohy a proto moje rada zní: choď do kopce i do schodů, běhej a tanči, nebo si najdi jiný pohyb, při kterém zapojíš co nejvíc potřebných svalů.
U celulitidy Ti můžou pomoct i masáže. Pozor – u otoků masáže moc vhodné nejsou, protože můžou mít kvůli vyvíjenému tlaku spíše negativní účinek.
Pokud se Ti náhle udělá jednostranný otok pouze na jedné končetině, může to znamenat závažný stav, který je třeba urychleně řešit s lékařem. Návštěva nemocnice je proto v těchhle případech zcela na místě. Jednostranný otok totiž může znamenat ucpanou cévu a velké riziko krevních sraženin a následného infarktu nebo mrtvice.
Nás ženy nemusí trápit jen celulitida nebo otoky. Pokud Tebe nebo nějakou ženu z Tvého okolí právě teď nejvíc pálí problémy s menopauzou a nechceš tohle období jen mlčky přetrpět, mám pro Tebe další tip. Pojď načerpat svoji rovnováhu přímo z přírody! Na vaše četné žádosti jsem vytvořila komplexní kurz Harmonie v menopauze, ve kterém podrobně probírám účinné bylinky pro návaly horka, vaginální suchost a libido, výkyvy nálad, problémy se spánkem a soustředěním i na celkovou podporu hormonální rovnováhy.
A to ještě není zdaleka všechno! Vysvětlím Ti v něm i to, co se během menopauzy s Tvým tělem děje a jak můžeš tohle období prožít ve své plné síle. Samozřejmostí jsou konkrétní a přesné informace podložené vědeckými výzkumy. Pro víc informací stačí kliknout tady.
Starší blogové články si můžeš přečíst na stránce https://karolinaromaskova.cz/