Zrak je pro mě jedním z nejdůležitějších smyslů – právě díky němu totiž můžeme vnímat svět kolem sebe v jeho plné barevnosti, rozmanitosti a kráse. A přesto řada z nás na péči o své oči často zapomíná. Tak schválně… Jak se Tvé oči cítí právě teď? Jsou odpočaté, nebo spíš unavené, podrážděné či dokonce červené?
Léto, které právě končí, bylo plné sluníčka a většina z nás si ho labužnicky a nadšeně vychutnávala. Pro naše oči ale intenzivní sluneční paprsky už tak příznivé nejsou – představují pro ně totiž docela slušnou zátěž. Pokud jsi navíc prázdninové dny trávila u moře, u rybníka nebo prostě kdekoliv, kde se sluníčko odráží od vodní hladiny, mohly dostat Tvoje oči opravdu zabrat. A to i přesto, že jsi poctivě nosila sluneční brýle.
Ani s blížícím se podzimem, kdy se většina z nás vrací k plnému pracovnímu nasazení u obrazovek počítačů, tabletů nebo mobilů, to ale oči nebudou mít jednoduché. Není se proto co divit, že stále více lidí pravidelně bojuje s podrážděním, bolestí a únavou očí nebo dokonce se syndromem suchého oka či zánětem spojivek. Co tedy s tím?
Dobrá zpráva je, že při problémech s očima často nejde přímo o nějaké onemocnění, ale pouze o jejich přetížení. Naším úkolem pak je očím především ulevit. To se ale někdy lépe říká, než dělá – zvláště pokud by to ve výsledku znamenalo třeba změnu práce nebo jejího charakteru. Oči nám ale za nějaký ten ústupek ze zaběhnutého řádu věcí rozhodně stojí. Zamysli se proto, jaké změny ve svém životě můžeš udělat sama, abys svým očím pomohla. I pouhá změna podmínek na pracovišti může totiž někdy očím výrazně pomoci. Kromě pracovní hygieny nebo často doporučovaného pohledu do zeleně nám ale mohou účinně pomoci i následující bylinky.
Borůvka
Kurkuma
Resveratrol
Pokud tedy zkombinuješ borůvky, kurkumu a extrakt z hroznových semínek dohromady (neboj, nemyslím úplně najednou), dostaneš do těla opravdu skvělý koktejl pro unavené oči.
Kromě vnitřního užívání ale může být někdy příjemné přiložit na unavené oči něco i zevně. Když jsou oči červené a podrážděné, skvěle Ti pomůže (díky svým protizánětlivým účinkům) nálev z heřmánku nebo řepíku lékařského. Pozor! Nálev musí být vždy čerstvý, aby se do očí nedostaly nežádoucí mikroorganismy. Bylinky na oplach zalévej zásadně vařící vodou, nálev nech poté vychladnout na příjemnou teplotu a ihned použij. Maximálně dbej i na čistotu všeho, co se očí dotýká (ideální je použít sterilní gázový tampon) a na to, aby používané bylinky neobsahovaly plísně nebo jiné patogeny. Oplachuj pouze zavřená víčka – i tak bude nálev dostatečně účinný a dostane se dovnitř, kde může působit na zklidnění oka.
Oči jsou vstupní branou do našeho těla a rozhodně si do nich nechceme zanést nějaké patogeny. V domácích podmínkách si proto bohužel nemůžeme připravit kapky do očí, které musí být absolutně sterilní (ze stejného důvodu se v současnosti už nepřipravují ani v lékárnách) a kromě mikroorganismů nesmí obsahovat ani žádné konzervanty.
Věděla jsi, že se řada nemocí jako je rýma, chřipka nebo covid do našeho těla nejčastěji dostává právě skrze oči? Když na nás někdo kýchne, tak infekci většinou nevdechneme ústy (ty máme instinktivně zavřená) ani nosem (v nose se nacházejí velmi účinné mechanismy, které cizí látky zachytávají a nepustí je dál do dýchacího systému), ale přenese se právě skrze oční sliznici.
Světlík lékařský
Na zánět spojivek si často jednoduše zaděláme nejen z kontaminované tekutiny, kterou si oči vyplachujeme, ale třeba i v rybníce, pokud pod hladinou otevřeme oči nebo v bazénu z podráždění chlorem. Záleží na tom, jak moc je k němu konkrétní člověk náchylný a jak si s případnou infekcí jeho imunitní systém v očích dokáže poradit. I proto je tak důležité při oplachu očí dodržovat všechna pravidla hygieny, o kterých jsem psala před chvilkou.
Diabetická retinopatie je onemocnění sítnice oka u lidí trpících cukrovkou, které se projevuje zhoršeným viděním. I u ní ale mohou pomoci následující bylinky:
Borůvka
Mrkev
Ginkgo biloba
Kurkuma
Makulární degenerace je onemocnění postihující především starší lidi, které opět vede k výraznému zhoršení zraku. Pomoci může:
Borůvka
Kurkuma
Světlík
Betakaroten
Vitamín A
Goji (kustovnice čínská)
Jak už jsem nakousla u mrkve, existují látky rozpustné v tucích a jiné, které jsou rozpustné ve vodě. Mezi první kategorii patří karotenoidy a vitamín A. Pokud si z rostlin, které je obsahují uděláš pouze obyčejný nálev ve vodě, vyluhuje se do něj vždy méně účinných látek, než když bys do něj přidala nějaký tuk. Ideální je mléko, i když představa toho mrkvového neláká ani mě. Mrkev si proto raději klidně připrav na másle, oleji, ghí, sádle nebo jakémkoliv jiném tuku. Z bylinek, které jsem dnes zmínila obsahuje karotenoidy ještě kurkuma nebo goji.
Na druhé straně existují látky, které jsou plně rozpustné ve vodě a jejich ideální přípravu představuje nálev v podobě čaje. Sem patří antokyany obsažené v borůvkách nebo léčivé látky ve světlíku.
Zajímá Tě víc? Chtěla bys do tajů léčivých rostlin proniknout o něco hlouběji? Tak je to tady! Otevřela jsem možnost přihlášení do letošního běhu Akademie léčivých rostlin! Já slavím, protože už před sebou vidím budoucí odbornice na léčivé rostliny, které sdílí mou vizi světa, ve kterém jsou bylinky účinnou a zároveň bezpečnou součástí běžné léčby. Budeš i Ty mezi nimi? Přihlas se včas, ať nepropásneš všechny bonusy a udělej si ve světě bylinek už jednou provždy jasno!
Starší blogové články si můžeš přečíst na stránce https://karolinaromaskova.cz/