Svatojánská noc

Svatojánská noc mě už od dětství fascinovala svou tajemností s nádechem magie a vždycky pro mě byla speciálním časem spojeným s bylinkami. Připadá na noc z 23. na 24. června, takže je právě ten nejlepší čas na tipy, jak ji můžeš oslavit. Jdeš do toho se mnou? Tak čti pozorně dál. Probereme svatojánské bylinky i praktické tipy, co si z nich můžeš vytvořit.

Slunovrat, nebo svatojánská noc?

Oslavy svatojánské noci jsou křesťanským svátkem, který navazuje nebo přetváří starší pohanskou slunovratovou tradici. Dnešní svatojánské oslavy jsou tedy velmi podobné těm původním slovanským, keltským i dalším.

Slunovrat se ve všech kulturách slavil od nepaměti. Oslavuje dobu, kdy se slunce obrací z obratníku kozoroha a dny se začínají zkracovat. Toto období představuje vrchol léta (ačkoliv v našem kalendáři léto teprve začíná) a také vrchol bylinkové sezóny. 

Jsou svatojánské bylinky opravdu magické?

Bylinky v tomto období přijímají nejvíc slunečního svitu, jejich metabolismus je nejaktivnější, a proto také mají nejvíc účinných látek. Fotosyntéza v rostlinách jede naplno. Vznikají při ní cukry –⁠ základ, ze kterého rostlina žije a vytváří všechny ostatní látky včetně sekundárních metabolitů, které my pak využíváme pro jejich léčivé účinky. Svatojánské bylinky jsou tedy v tomto ohledu opravdu magické a speciální a moc Ti doporučuju si je nasbírat. 

Svatojánský čas je zároveň období, kdy je v rostlinné říši největší hojnost a nejvíc bylinek je vhodných ke sbírání. Po letním slunovratu už začíná příroda pomaličku odumírat a rostliny stahují své účinné látky do plodů, aby mohly předat svou sílu další generaci.

Devatero kvítí

Se svátkem sv. Jana se pojí tradice sběru devatera kvítí. Jestli si stále lámeš hlavu s tím, kterých devět bylinek to je, ušetřím Ti trápení. V každém kraji nebo místě do něj můžou patřit trochu jiné bylinky a lišit se můžou i rok od roku podle toho, které rostliny jsou právě na sv. Jana v plné síle. 

Víš, které tradice se s devaterem kvítí pojí právě u Tebe? I ty se totiž liší! Někde dívky z bylinek pletou věneček, který potom pouštějí po vodě a čekají, který mládenec ho vyloví. Bude totiž jejich ženichem. Jinde si dívky věneček vkládají pod polštář a svého ženicha vyhlížejí ve snu. Svatojánské bylinky se také můžou volně položit do postele, nebo se z nich lože symbolicky vyrábí, třeba na louce.

V tradici sbírání svatojánských bylin hraje svou roli i nahota, která v nich přetrvává z předkřesťanských dob. Říká se totiž, že největší sílu budou mít bylinky nasbírané nahou pannou, která se za nimi vydá o půlnoci… Klidně si je ale nasbírej oblečená a za plného slunce. 😉 Nejde totiž o jednu konkrétní magickou noc, ale o celé toto období, které může v různých zeměpisných šířkách nastat v malinko odlišný čas. Letos je všechno trochu napřed, takže Ti moc doporučuju vyrazit už teď a nasbírat si co nejvíc bylinek.

V neposlední řadě je svatojánská tradice spojena i s ohněm, který symbolizuje slunce. Nejčastěji se pálí na kopcích a někde se ohně přeskakují podobně jako o zimním slunovratu.

Konkrétní bylinky

Určitě jsi zvědavá, které bylinky sbírám jako svatojánské já. Nevybrala jsem je z jednoho konkrétního kraje, ale určitě patří mezi ty nejčastější. Některé se hodí spíš jen do věnečku, jiné můžeš užívat i vnitřně.

Třezalka tečkovaná

  • Říká se jí přímo bylinka sv. Jana.
  • Je naším nejsilnějším antidepresivem –⁠ má srovnatelné účinky s chemickými léky. 
  • Zároveň ale způsobuje i nejrůznější interakce v těle –⁠ zpomaluje nebo zrychluje naše jaterní enzymy. Většinu jich zrychluje a proto může způsobovat rychlejší odbourávání dalších léků nebo jiných účinných látek, které užíváš. Pozor si dej například u antikoncepce, ať pak nejsi překvapená. Třezalka ale interaguje i s mnoha dalšími léky a proto její užívání vždy raději zkonzultuj s odborníkem.
  • Může způsobovat přecitlivělost na slunce a sluneční vyrážku.
  • Pokud ale žádné léky nebereš, bát se jí nemusíš.

Dobromysl

  • Patří do devatera kvítí skoro ve všech krajích a často ji najdeš ve svatojánských věnečcích.
  • Jak už její název napovídá, přisuzují se jí pozitivní účinky na psychiku, nejčastěji ji ale používáme jako koření. Určitě ji znáš pod názvem oregano. 
  • Já ji přidávám do některých čajových směsí (třeba na dobrý spánek), potvrzené účinky má na podporu trávení.

Pelyněk

  • Pozor. Může být škodlivý pro nervovou soustavu, proto ho nedoporučuji bez rozmyslu užívat vnitřně.
  • Dej pozor, aby se k věnečku s pelyňkem nedostaly děti.

Mateřídouška

  • Sbírej celou kvetoucí nať.
  • Přidat ji můžeš do večerních čajových směsí nebo směsí na podporu trávení.
  • Napomáhá vykašlávání a mírní suchý kašel.

Heřmánek

  • Roste divoce u cest, snadno si ho ale můžeš vypěstovat i u sebe na zahrádce.
  • V devateru kvítí se někdy zaměňuje za kopretinu, ta ale není léčivá.

Řebříček

  • Ženská bylinka.
  • Podporuje zdravou menstruaci, částečně pomáhá proti menstruačním potížím.
  • Využít ji můžeš i po porodu, pokud nekojíš (není ideální při kojení) nebo po potratu. 

Máta

  • Podporuje trávení.
  • Je skvělá do letních nápojů.

Mařinka vonná

  • Krásná voňavá bylinka, příbuzná svízele.
  • Nemá extra léčivé účinky.

Jitrocel

  • Pro léčivé účinky sbíráme list.
  • Do věnečku ale můžeš použít i květy.

Do svého devatera kvítí si klidně můžeš zvolit i spoustu dalších bylinek. Výběr nech na svém srdci. Ty pravé bylinky si Tě určitě zavolají samy.

Směs na běžné pití

Z bohatství bylinek, které teď všude kolem nás rostou, si můžeš vyrobit i vlastní bylinkovou směs na běžné pití. Nedávej do ní ale silnější bylinky jako je řebříček nebo pelyněk. Přidat naopak můžeš lístky růží, levanduli nebo maliník. Tahle směs bude nabitá slunovratovým sluníčkem a spolehlivě Ti ho v pošmourných podzimních a zimních dnech připomene. 

A rada na závěr? Choď v tomhle období co nejvíc do přírody a nasbírej si bylinky, dokud mají největší sílu. V zimě to pro Tebe bude učiněný poklad. A nezapomeň se přidat do mé facebookové skupiny K prameni zdraví, kde pro Tebe každý den sdílím spoustu další inspirace! 🌞

Starší blogové články si můžeš přečíst na stránce https://karolinaromaskova.cz/