Dnešní téma se může zdát ryze mužské, ale v konečném důsledku se týká přes naše protějšky i většiny žen. Pojďme se proto podívat, jaké problémy mohou muže s prostatou a erekcí potkat a jaké přírodní řešení nám nabízejí bylinky.
K problémům s prostatou vede mnoho různých příčin. Když se sejdou dohromady, prostata se začne zvětšovat a muž začne pociťovat problémy při močení. Kvůli zvětšené prostatě, která utlačuje močovou trubici, se jeho močový měchýř nedokáže úplně vyprázdnit a muž pociťuje častější nutkání na močení. To souvisí jednak s nedostatečně vyprázdněným močovým měchýřem a jednak se zvětšenou prostatou jako takovou. Navíc je muž náchylnější na infekce a záněty močových cest i samotné prostaty, které pak dál zhoršují zvětšení prostaty.
K čemu ale vlastně ta prostata je, když je zdravá? Prostata produkuje sekret, který dotváří sperma (jeho vzhled, konzistenci, barvu, vůni…) a je zároveň důležitý pro pohyblivost spermií. Prostata proto může být problematická ještě předtím, než se začne zvětšovat – nedostatek sekretu způsobí nedostatečnou pohyblivost spermií a tím nižší plodnost muže.
Zvětšená prostata se u mužů objevuje především ve vyšším věku. Jde se tomu bránit? Ano. Zní to banálně, ale na prostatu platí pravidelné cvičení, zdravá strava a ideální váha. Je totiž prokázaná přímá souvislost mezi obezitou, nedostatkem pohybu či velkým množstvím živočišných tuků ve stravě a větším rizikem problémů s prostatou. Svou roli zde hraje i hormonální systém.
Tady platí pravidlo správného výběru. Ukázalo se, že mnohé léčivé rostliny, které se na prostatu tradičně používají, nemají větší účinek než placebo. Pozor si dej hlavně na nejrůznější doplňky stravy, které bývají dosti drahé, ale ve skutečnosti nemají žádný prokázaný účinek. Raději si kup registrovaný léčivý přípravek, u kterého je kontrolována kvalita i obsah účinných látek.
A která léčivá rostlina tedy na prostatu opravdu pomáhá? Prokazatelné účinky má serenoa plazivá (serenoa repens), ze které je u nás k dostání přímo registrovaný léčivý přípravek. Její plod a extrakt z něj pomáhá zmenšovat zvětšenou prostatu a působí proti příliš častému močení, zánětům prostaty a dokonce i proti rakovině prostaty.
Naší domácí bylinkou na prostatu je kopřiva dvoudomá, která má prokázaný účinek jednak proti zvětšené prostatě a jednak opět i proti nádoru prostaty. Používáme tinkturu z kopřivového kořene, u nadzemních částí rostliny totiž není účinek takový. Obecný postup na výrobu tinktur Ti ukážu v Jarní bylinkové jízdě, kterou pořádám zdarma a začíná už o Velikonocích. A už teď Ti můžu prozradit, že si v ní přípravků pro naše zdraví a krásu vyrobíme mnohem víc!
Varovat chci naopak před dýňovými semínky, které se na prostatu často doporučují, ale dle četných studií se jejich účinek na prostatu neprokázal.
Pro erekci je potřeba souhra zdravého nervového systému a zdravého cévního systému. A také absence stresu. Pojďme se nejdřív podívat na to, jak funguje penis po biologické stránce a co se vlastně děje, když k erekci dochází.
Penis obsahuje dvě tělesa, která jsou bohatě protkaná cévami. V neztopořeném stavu nejsou jeho cévy plné krve a tím pádem vypadá tak, jak vypadá. Ve ztopořeném stavu se ale jeho přívodní cévy rozšíří a naplní krví a naopak se zúží ty, které krev odvádí. Tím dojde v penisu k městnání krve, je jí tam víc a víc a penis se ztopoří. Erekce je tedy vyloženě o tom, kolik krve v penisu zůstává. Problémy s erekcí proto mohou naznačovat problém v celém cévním systému a vlastně sloužit jako takové varování, že muži hrozí například infarkt. Na místě je pak celkové vyšetření srdce, cév a hladiny cholesterolu.
Problémy s erekcí ale přichází i v případě příliš nízké hladiny testosteronu v krvi, která je snižována různými faktory. Jedním z nejdůležitějších je spánek. Pokud muž spí déle než týden pouhých 4 až 5 hodin denně, dochází ke snížení hladiny testosteronu až na úroveň o 10 let staršího muže, oproti jeho vrstevníkům, kteří spí dostatečně. S věkem totiž hladina testosteronu pomalu přirozeně klesá a čím starší muž je, tím nižší hladinu testosteronu přirozeně má. Dobrou zprávou je, že existují způsoby, jak si správnou hladinu testosteronu udržet – fyzický pohyb, zdravá strava a zejména již zmíněný spánek.
Erekci ovlivňují i stresové hormony, které v těle zvyšují funkci sympatiku a potlačují funkci parasympatiku (dvě složky autonomního nervového systému, který řídí naše tělo a s ním i erekci). Sympatikus je část nervového systému, která nás má za úkol připravit na akci. Typická je stresová reakce uteč nebo bojuj, nebo potřeba velkého fyzického výkonu – aktivní sympatikus nám zajistí, že dostatečně dýcháme, aby se nám okysličovaly svaly a my mohli dostatečně rychle utíkat nebo namáhavě fyzicky pracovat.
Parasympatikus je oproti tomu aktivní když odpočíváme, zajišťuje ale i zdravou sexuální aktivitu. A právě ten stresové hormony potlačují, což může způsobovat problémy s erekcí. Stres naší vůlí přímo neovlivníme, pomoct nám ale mohou léčivé rostliny z kategorie adaptogenů.
Adaptogeny jsou léčivé rostliny, které pomáhají našemu tělu zvládat účinky stresu na naše vnitřní orgány a na celkový systém našeho těla. Pro muže bych z nich doporučila zejména ženšen, ale existují i jiné, jako je třeba schisandra, vitánie snodárná nebo eleuterokok.
Ženšen
Maca peruánská
Goji (kustovnice čínská)
Chceš se o léčivých rostlinách dozvědět víc? Přidej se do Jarní bylinkové jízdy, kde Ti prozradím nejen to, jak bylinky poznat, nasbírat a usušit, ale hlavně to, co všechno si z nich můžeš vyrobit! Bylinky už kolem nás pučí a raší a já se nemůžu dočkat, až jejich sílu proměníme ve vychytané bylinkové pomocníky.
Jarní bylinková jízda je největší bylinková akce, kterou pořádám, tak se přihlas včas, ať nic z jejího nadupaného programu nepropásneš. Těším se, co všechno si společně vyrobíme!
Starší blogové články si můžeš přečíst na stránce https://karolinaromaskova.cz/