Také už se nemůžeš dočkat, až první bylinky vystrčí své zelené lístky nebo dokonce květy a my budeme moci zase naplno využít jejich léčivé účinky? Mám to stejně. Každý rok tyto posly jara netrpělivě vyhlížím a těším se, že mě po dlouhé zimě pořádně nastartují. Jo tak… že nevíš, co sbírat? Tak čti směle dál.
Miluješ její křehkou krásu, ale vždycky u Tebe doma skončí jenom ve váze? Chyba. Zkus ji přidat do salátu. Dodá mu správnou barevnou jiskru, jemnou sladkost a typickou vůni, ale i spoustu dalších prospěšných látek. Tradičně se totiž používala na čištění krve, tedy na jarní očistu. A klidně takto použij i oba druhy macešek.
Své mladé lístky touhle dobou začíná vystrkovat i pampeliška, která skvěle detoxikuje játra a ledviny. Dokud mají lístky okolo 5 centimetrů, jsou ideální do salátů, protože ještě nejsou hořké. Ale nečekej dlouho. Až povyrostou, dá si je tam asi už jen opravdový fajnšmekr. Listy pampelišky se pro svůj mírně močopudný účinek hodí o trochu více na detoxikaci ledvin a její kořen zase na játra. Chybu ale neuděláš, kořen i list můžeš použít na obojí.
Kořen sbírej maximálně do doby, než začnou na stoncích rašit první květy. Pak už raději počkej zase do podzimu. Vyrýpnuto máš a co tedy s ním? Jemně ho omyj a nakrájej ještě před sušením, protože pak už to půjde pěkně ztuha. Nakonec nech pořádně proschnout. Sušený kořen můžeš povařit ve vodě a vypít jako čaj nebo si z něj připravit lahodnou pampeliškovou kávu. A jak se to dělá? Sušený kořen krátce opraž na pánvi do zhnědnutí, nech zchladnout, rozemel a zhruba 3 minuty povař ve vodě. Přidat můžeš i trochu skořice, kardamomu nebo hřebíčku. Je to opravdová mňamka.
Pokud máš zahrádku, bršlici určitě znáš. Je to totiž neúnavný plevel, který spolehlivě poznáš podle malého kopýtka, neboli kozí nožičky, dole na stonku. Málokdo ale ví, že je výborná i do salátu, chutná totiž jako něco mezi salátem a mrkví. Také ona obsahuje minerály a vysoké množství vitamínu C, který Ti pomůže s jarní očistou i oslabenou imunitou. Tradičně se používala i k léčbě dny.
Vůbec nejsilnější protizánětlivou bylinkou, která u nás na jaře roste, je ptačinec. Působí totiž proti bakteriím, virům i plísním a má i vysoký obsah minerálů a vitamínů. Představuje tak úplnou bombu pro naše zdraví. A navíc i skvěle chutná. Jako jedna z mála jarních bylinek totiž není hořký, takže ho mají rády i děti – chutná tak trošku jako mladá kukuřice. Ptačinec roste celoročně, výborně se množí a najdeš ho skoro všude, stačí se jen pozorně dívat.
Na jaře otevírají své květy i oblíbené sedmikrásky. Vzpomeneš si ještě, kdy sis z nich naposledy upletla věneček do vlasů? Až ho budeš mít, určitě si nasbírej i pár květů do salátu. Pomáhají nám doplnit jarní vitamíny i minerály a proto se také tradičně používají na podporu jarní očisty.
Myslíš si, že jarní bylinky léčí vždy nejlépe to, o čem hovoří jejich jméno? Bohužel nikoliv. Třeba takový jaterník. Pro tvar svých listů, který našim předkům připomínal játra, se na jaterní onemocnění také dlouho tradičně používal. Jeho účinnost se ale nepotvrdila a třeba taková pampeliška Ti na játra pomůže rozhodně více.
A podobně je to i s plicníkem či podbělem. Ty sice mírně podporují vykašlávání (podběl o trochu lépe), při delším užívání mohou ale vážně poškodit játra. Nesmí se proto používat samostatně a nikdy ne déle než 14 dnů.
Spoustu tipů, jak bylinky používat či jak z nich vytvořit různé bylinkové pomocníky pro zdraví i pro krásu, pro Tebe chystám v mé jedinečné akci Jarní bylinková jízda. Probereme silnou imunitu, triky na sladký spánek, léčbu nachlazení a bylinky pro děti. Ukážu Ti praktické recepty na vlastní tinktury, mastičky, čajové směsi nebo třeba fantastickou péči o Tvoje vlasy. A fůru dalších tipů okolo prvních jarních bylinek, zero waste nebo non toxic domácnosti. Celý program je úplně zdarma, tak neváhej a přihlas se hned!
Víš o někom, koho by mohla jarní jízda také zajímat? Skvělé! Určitě ho do ní pozvi. Společná radost z objevování bylinek Ti bude tou nejlepší odměnou. A já budu šťastná, že se bylinky dostanou zase do dalších domácností.
Starší blogové články si můžeš přečíst na stránce https://karolinaromaskova.cz/