Možná jsi o ní jen slyšela, možná ji znáš na vlastní kůži nebo jsi ji zažila u někoho ze svých blízkých… Poporodní deprese nebo baby blues jsou celkem časté problémy, za které se novopečené maminky někdy dokonce stydí. Mají si přece užívat nejkrásnější období ve svém životě a místo toho cítí jen obrovskou únavu, smutek či úzkost…
Ani rodina a lékaři jí bohužel někdy nevěnují dostatečnou pozornost nebo její příznaky dokonce zlehčují. Mnoho žen tak své poporodní problémy raději vůbec neřeší a tiše doufá, že nepříjemné příznaky odezní samy. A to je velká škoda! Toto období sice většinou trvá poměrně krátce (průměrně třeba jen týden), u některých žen se ale může protáhnout na delší dobu nebo dokonce přejít do závažného stavu deprese trvalé.
Chemické versus rostlinné léky
Když se poporodní deprese začne řešit, stojí před kojící maminkou nové dilema. Konvenční antidepresiva totiž přecházejí do mléka a mohou tak působit na mozek miminka. Po porodu je extrémně důležité, aby byla maminka v pohodě, a tak jejich přínos často převáží nad negativními účinky a riziky pro dítě. Řada maminek si ale přeje přírodní řešení svého problému a tyto antidepresiva nebo léky proti úzkosti odmítá, čímž se opět dostává do začarovaného kruhu zhoršující se deprese.
Existuje i jiná cesta. Změny nálad a další nepříjemné projevy spojené s poporodní depresí se dají úspěšně léčit i pomocí fytoterapie, u které jsou z mého pohledu rizika pro miminko daleko menší. Někteří lékaři a lékárníci se ale léčivých rostlin stále bohužel obávají, protože si nejsou jistí jejich možnými interakcemi nebo vhodností v době kojení.
Účinné bylinky
Některé z bylin skutečně raději nepoužíváme, protože ještě nebylo s jistotou prokázáno, zda do mateřského mléka přecházejí nebo ne. Existují ale i bezpečné, které mají prokázané účinky na deprese a úzkosti a zároveň se mohou používat v těhotenství i při kojení.
Vitánie snodárná (ašvaganda)
Meduňka lékařská
Kozlík lékařský
Třezalka tečkovaná
Ať už si z nich vybereš jakoukoliv bylinku, to nejdůležitější ze všeho je poporodní depresi včetně smutků, extrémní únavy a výkyvů nálad začít včas řešit! Ideální je samozřejmě prevence ještě před porodem.
Jedná se jen o pár týdnů, které utečou jako voda, Tobě to ale může hodně pomoci. Klid a podpora okolí je totiž základním předpokladem k tomu, aby se poporodní deprese vůbec neobjevily nebo alespoň nepřerostly v depresi trvalou. Užívej si šestinedělí s miminkem a dopřej si čas i sama pro sebe – Tvá psychická pohoda a společně strávený čas je ta nejlepší investice, kterou můžeš sobě i miminku darovat.
Pokud znáš nastávající maminku nebo šestinedělku, které by se tyto rady hodily, určitě jí článek nasdílej! Společně tak můžeme pomoci co nejvíce ženám v našem okolí!
Jsi nadšená či začínající bylinkářka, která chce mít o sběru léčivých rostlin přehled? V tom případě si určitě stáhni můj nový podrobný kalendář sběru léčivých rostlin, se kterým už nikdy nebudeš tápat, kterou bylinku můžeš nasbírat právě teď! Načasování je totiž základ úspěchu a byla by věčná škoda ten správný čas propásnout. Stačí kliknout a kalendář je Tvůj.
Starší blogové články si můžeš přečíst na stránce https://karolinaromaskova.cz/