Zácpa není jenom problém střev a trávení a proto se na ni dneska podíváme z širšího pohledu. Z hlediska ajurvédy znamená nedostatek jedné z dóš – váty neboli energie pohybu a změny. Může být tedy způsobena nedostatkem pohybu (což ostatně často uslyšíš i od „západního” lékaře), ale třeba i nepřizpůsobivostí a neschopností udělat ve svém životě změny, které jsou potřeba. Často se zde ale prolíná i příčina a důsledek.
Energii váty můžeš zvýšit kreativním tvořením, nejrůznějším uměleckým projevem, mluvením (hlavně na veřejnosti) a vším, o čem sama víš, že Ti spolehlivě rozpumpuje krev v žilách, zvedne Ti tep a vlije adrenalin do žil. 🙂 A všechno tohle Ti může pomoci i se zácpou.
Jak zácpa vzniká
Zácpa vzniká v tlustém střevě, jehož anatomii můžeme rozdělit na vzestupnou, rovnoběžnou a sestupnou část. A právě v té poslední problém se zácpou vzniká – tady se totiž z potravy odčerpává voda. Pokud v ní tedy trávenina zůstává příliš dlouho, voda se postupně vstřebává a budoucí stolice naopak postupně vysušuje a vysušuje. A o to hůř pak putuje tlustým střevem dál do konečníku a ven z těla.
Čím déle tedy problém se zácpou trvá, tím hůře se ho zbavujeme, protože ve stolici čím dál víc chybí voda potřebná k pohybu střev. Pokud už v břiše cítíš nepříjemné pocity značící budoucí zácpu, není dobré čekat ještě den nebo dva a doufat, jestli se zácpa nevyřeší sama od sebe. Lepší je jednat hned.
Co Ti pomůže
- Dostatečný a pravidelný pitný režim – ten ale působí hlavně jako prevence a při zácpě už většinou nepomůže.
- Pravidelný pohyb – zkus nahradit část cesty do práce nebo domů, kterou bys obvykle urazila v dopravních prostředcích, pěší chůzí a výtah chozením do schodů… Stačí úplně jednoduché změny, které snadno zařadíš do svého každodenního života.
- Dostatečný příjem vlákniny ve stravě – opět působí hlavně jako prevence. Najdeš ji hlavně v zelenině, ale i v ovoci nebo celozrnném pečivu. Rozhodně se vyhni bílé mouce, která naopak zácpu může zhoršovat a průběžně přispívat k jejímu vzniku. Pečivo a sušenky z bílé mouky jsou sice lehce stravitelné a po nějaké střevní viróze může být vhodný i bílý rohlík, do pravidelné stravy při akutních i chronických problémech se zácpou ale naopak potřebujeme zařadit velké množství nestravitelné vlákniny. Ta způsobí, že má trávenina dostatečně velký objem na to, aby střevo stimulovala k pohybu a k zácpě tak vůbec nedocházelo.
- Léčivé rostliny a další potraviny:
Psyllium
- Téměř čistá vláknina, kterou při chronické zácpě doporučuji jako nejlepší lék.
- Můžeš ho používat i dlouhodobě.
- Vždy ho ale musíš zapít dostatečným množstvím vody (jednu lžičku psyllia minimálně celou sklenicí vody), aby ve střevech nabobtnalo. Jinak by mohlo zácpu ještě zhoršit.
Lněná semínka
- Nemají tak silný efekt jako psyllium – působí jemněji a mírněji, a proto na úpornou zácpu nemusí stačit.
- I ty ale musíš dostatečně zapít vodou nebo je nechat s předstihem přímo nabobtnat.
Sušené švestky
- Mají na zácpu prokázaný účinek.
- Fungují jako dobrá první pomoc, pokud máme zácpu teprve druhý den a ještě nepřešla v pokročilejší fázi.
- Je potřeba je pořádně rozkousat a zapít a sníst jich větší množství.
Meruňky
- Pomáhají čerstvé i sušené.
- Čerstvé meruňky nezapíjej, mohly by Ti naopak způsobit křeče v břiše.
- Sušené opět důkladně rozkousej a zapij dostatečným množstvím vody.
Amla
- Ovoce známé v ajurvédě.
- U nás se nedá sehnat čerstvé, ale prodává se sušené.
- Ajurvéda ho běžně používá proti zácpě.
Květy třešní a květy trnky
- Působí jemně a proto jsou vhodné například pro děti.
- Na jaře si je nasbírej a nasuš a pak už jednoduše používej jako čaj proti zácpě.
Svlačec
- Ano, opravdu myslím ten plevel, co nám roste na zahrádce. 🙂
- Pozor! Jde o hodně silnou bylinu, kterou užíváme spíše ve směsích.
- Je dost močopudný – při jeho užívání musíš dávat pozor na dehydrataci a pít více než obvykle.
Aloe vera
- Gel, který najdeš uvnitř listů je bezpečný a celkově pomáhá trávení.
- Žlutý latex, který vytéká z obvodových částí listů, je velmi účinným projímadlem, nedá se ale použít laicky a rozhodně není vhodný na dlouhodobé užívání! Jako silné projímadlo funguje díky svému silně dráždivému působení na střeva. Při dlouhodobém užívání si na něj střevo navykne a vzniká klasická závislost, při které se už bez projímadla vůbec nedokážeme vyprázdnit.
Senna
- Stejným způsobem jako žlutý latex z aloe fungují i listy a lusky senny. Opět dráždí střeva.
- Lusky jsou silnější, ale u nás už pro prodej zakázané.
- Listy jsou o něco slabší, ale dostatečné, v lékárnách je stále seženeš jako přírodní projímadlo.
- Působí až po nějaké době (zhruba po osmi hodinách). Čaj pijeme většinou večer, abychom se ráno vyprázdnili.
- Při jejich užívání opět vzniká závislost – použít je tedy můžeš jen u jednorázového problému se zácpou, ale nikdy ne u dlouhodobého.
Podobné látky, které obsahuje žlutý latex z aloe nebo senna najdeš i ve většině projímadel z lékárny – poznáš je podle toho, že je na nich uveden osmihodinový odstup od užití k účinku a že se nesmí užívat dlouhodobě. Na jednorázovou zácpu jsou skvělé, dlouhodobější problémy ale vždy řeš raději pomocí doporučení výše, jinak si zácpu ještě zhoršíš.
Další možnosti
Glycerinový čípek
- Patří mezi šetrnější projímadla.
Laktulóza
- Také patří mezi šetrnější projímadla.
- Dá se používat dlouhodobě.
- Nevzniká na ni závislost.
Miluješ bylinky a ráda by ses o nich dozvěděla víc? Potkáváš je na procházkách, ale často Ti uteče ten správný čas na jejich sběr? Stáhni si zdarma můj nový podrobný kalendář sběru léčivých rostlin na celou sezónu, se kterým už žádnou z nich zaručeně nepropásneš.
Spoustu bylinkových tipů pro zdraví pravidelně sdílím i ve facebookové skupině K prameni zdraví, jsi tam už s námi?