Jak správně odpuzovat?

Taky ses nemohla dočkat teplejších dnů jako já? Počasí láká k procházkám, ze kterých si ale často kromě příjemných zážitků nosíme domů i spoustu štípanců nebo dokonce klíště. Pojď se se mnou dneska podívat na to, jak od sebe otravný hmyz co nejúčinněji odpudit přírodní cestou! Ušetříš si nepříjemné svědění a možná i některou z vážných nemocí, které tyhle malé potvůrky přenášejí.

Věděla jsi, že určitá látka nemusí působit stejně účinně na hmyz a na klíšťata? Týká se to jak chemických látek, tak i těch přírodních a proto je vždycky dobré vědět, co opravdu zabírá a čím jen ztrácíme čas.

Proč vlastně hmyz a klíšťata přitahujeme?

Často se říká, že obtížný hmyz cítí náš pot. Některý ho skutečně vnímat dokáže, většina hmyzu ale spolehlivě vnímá náš dech, konkrétně oxid uhličitý, který vydechujeme a podle toho pozná nejen lidi, ale i další živočichy od rostlin. Dokáže nás tak skvěle lokalizovat i když se důkladně umyjeme, použijeme deodoranty a nejsme potem vůbec cítit.

Naštěstí existují určité látky, které hmyz dokáží odpudit a odradit i ve chvíli, když už nás cítí, takže si na nás raději nechá zajít chuť.

Co tedy pomáhá?

Oblečení

Oblečení je důležitější než samotný repelent. Potřebujeme totiž vytvořit fyzickou bariéru, přes kterou se komáři a klíšťata nedostanou –⁠ dlouhé kalhoty a rukávy budou vždycky účinnější, než nastříkání jakkoliv dobrým repelentem. Úplně ideální je samozřejmě udělat obojí. Na komáry nestačí tenká látka, tu jsou schopni probodnout, potřebuješ tedy něco silnějšího. Na klíšťata tenká látka stačí, ale zase musíš mít kalhoty zastrčené do bot, abys pro ně vytvořila nepropustnou bariéru. V místnostech samozřejmě můžeš použít i sítě do oken nebo kolem postele.

„Vnitřní” repelenty

Dlouho se mluvilo o tom, že repelentní účinky mohou mít i určité potraviny nebo vitamíny, pokud je jíme v dostatečném množství. Jediné co zatím není vyvrácené (ale zároveň ani potvrzené) je česnek. Pokud ho budeme konzumovat ve velkém množství, bude náš pot česnekem natolik zapáchat, že opravdu může hmyz odpuzovat. V potřebné koncentraci bychom ale asi odpuzovali nejen hmyz, ale i všechny lidi v našem okolí a taky sami sebe. 😉

Zajímavý je B-komplex, který se pro své údajné repelentní účinky doporučoval dlouhé roky. Někteří lékaři a lékárníci ho k odpuzování hmyzu dokonce doporučují dodnes a to především ve variantě forte. Jediný vitamín B, u kterého se někdy objevily nějaké repelentní účinky je vitamín B1 (thiamin). No ani u něj se nakonec neprokázaly. V únoru 2022 vyšla komplexní analýza 104 dosavadních studií thiaminu, která jeho repelentní účinky definitivně vyvrátila. Užívání B-komplexu je proto proti komárům zbytečné a u varianty forte navíc často spojené i s některými nežádoucími účinky, jako je například přibírání na váze.

Bylinky, které nám opravdu pomohou

Musíme si tedy vystačit s repelenty, které si na sebe nastříkáme zevně. A právě tady nám mohou pomoci esenciální oleje z léčivých rostlin.

  • Máta a levandule mají repelentní účinky potvrzené na komáry. Nemají ale repelentní účinky potvrzené proti klíšťatům. Pokud chceš repelent vyloženě jen na komáry, můžeš si ho udělat klidně čistě levandulový, nebo mátu a levanduli zkombinovat.
  • Rozmarýn a hřebíček mají repelentní účinky na komáry i na klíšťata. Rozmarýn má účinky proti klíšťatům potvrzené v 2% koncentraci –⁠ pokud chceš tedy repelent vyloženě na klíšťata, můžeš si ho udělat čistě z rozmarýnu.

Na komáry funguje i citronová tráva (citronela) a eukalyptus.

Existují i rostliny, které svou vůní odpuzují hmyz, pokud si je dáme na okna, tak jako to dělávaly už naše babičky. Kromě klasických muškátů chci ještě vypíchnout geránium (tzv. vonná pelargonie) a potom opět levanduli, rozmarýn, šalvěj nebo mátu.

Jak si vyrobit domácí repelent

Já používám roztok alkoholu, vody a esenciálních olejů, který mám od Katky Jandovské. Potřebujeme:

  • 20% alkohol –⁠ tzn. že na 100 g repelentu dáme 20 g čistého alkoholu (nebo alespoň 96% lihu, který už se dá považovat za skoro čistý), zbytek doplníme vodou. 40% alkohol stačí naředit 1:1 s vodou a máme opět 20% alkohol, který potřebujeme.
  • Esenciální oleje –⁠ repelent by jich měl obsahovat zhruba 2 % z celkového množství, tzn. 2 g na 100 g výsledného repelentu.
  • Doporučené EO mezi sebou můžeš různě kombinovat. Nekombinovala bych ale hřebíček k ostatním, protože to potom úplně dobře nevoní.
  • Já kombinuji rozmarýn, mátu, levanduli a citronelu a někdy přidávám i eukalyptus.

Většinou ale dávám větší podíl rozmarýnové silice (třeba až polovinu z celkového obsahu EO) a pak na třetiny mátu, levanduli a citronelu. Důležité je, abys sis EO nakombinovala podle sebe tak, aby Ti výsledný repelent příjemně voněl.

  • Jako základ nemusíš použít jen obyčejnou vodu, ale klidně i nějaký hydrolát (tzv. květovou vodu). Tím z levandule nebo rozmarýnu ještě zvýšíš účinky i intenzitu vůně.

A proč vlastně do repelentu přidáváme alkohol? Esenciální oleje jsou nerozpustné ve vodě. Alkohol tak v repelentu pomáhá tomu, aby se esenciální oleje před aplikací rovnoměrně rozprostřely. Bez něj by se nám tedy repelent špatně aplikoval a navíc by se mohl i kazit. I tak ale musíš lahvičku s repelentem před použitím pokaždé pořádně protřepat.

Správná aplikace

Přírodní repelent musíme stříkat opravdu často –⁠ minimálně každou půlhodinu. Esenciální oleje jsou těkavé látky a poměrně brzy vyprchají. Touhu komárů a klíšťat nás sežrat”, tak odrážejí pouze po dobu, kdy voní. Pokud stříkáme opravdu každou půlhodinu, je přírodní repelent srovnatelně účinný jako ty syntetické.

Výhody a nevýhody

  • Kvůli esenciálním olejům se nám přírodní repelent může prodražit, ale doma vyrobený vyjde přeci jen levněji, než ten kupovaný. A navíc do něj nemusíš použít extra drahé bio esenciální oleje té nejvyšší kvality –⁠ úplně stačí ty nejlevnější přírodní (třeba u levandule z odrůdy, která má vyšší výtěžnost a je proto levnější).  I tak bude Tvůj přírodní repelent nádherně vonět. U kupovaných repelentů bývá navíc často menší obsah esenciálních olejů než ony 2 %, která jsou považována za účinná.
  • Syntetické repelenty mají v dnešní době podobnou účinnost, ale delší dobu trvání než ty přírodní. To znamená, že u přírodních repelentů vždycky budeš muset stříkat mnohem častěji (zhruba 4–⁠5x častěji), než u těch syntetických. Ani syntetické repelenty ale neúčinkují celou noc a navíc (alespoň mně) některé z nich vyloženě smrdí.
  • I přírodní repelent může u citlivých lidí způsobovat nějakou formu kontaktní alergie nebo podráždění kůže. Je proto dobré ho nanášet spíše na oblečení a vždy ho před plošnějším používáním vyzkoušet na malém kousku kůže.

Chtěla by sis se mnou vyrobit i další bylinkové poklady? Anebo si rovnou trochu začarovat? Chyť si své místo na workshopu Magická síla bylin, který pořádám už 12. června úplně zdarma. Vytvoříš si nápoj lásky, škapulíř pro ochranu zdraví, kouzlo hojnosti a očistné vykuřovadlo. A samozřejmě se dozvíš i spoustu nových zajímavostí o bylinkách. Ještě tam nejsi? Své místo si ulov tady. Já už se nemůžu dočkat!

Starší blogové články si můžeš přečíst na stránce https://karolinaromaskova.cz/