Blíží se podzim a proto se dnes pořádně podíváme na téma únavy. Nejenom maminky dětí školou povinných, ale i všichni ostatní musí totiž právě v tomhle období řešit spoustu provozních povinností a nastavování nových řádů. Naše tělo je navíc po létě zanesené toxiny a ubývající světlo a sluníčko nám taky dvakrát nepřidá. Úbytek energie tak na sebe nenechá dlouho čekat.
Únava se ale může objevit i kdykoliv jindy během roku. Pojďme se tedy podívat na rozdíl mezi sezónní únavou, obyčejnou běžnou únavou a závažným onemocněním, které se nazývá chronický únavový syndrom.
Po náročném dni, týdnu nebo dokonce měsíci se únava často dostaví zcela přirozeně a jediným účinným lékem na ni je dostatečný odpočinek. Všechny druhy únavy (běžná každodenní, sezónní i chronická) jsou prostě symptomem a signálem našeho těla, že je přetížené. Zvolni proto a dopřej si více odpočinku.
Dobrým tipem je také alespoň jednou za měsíc (lépe ale jednou za týden) zařadit do svého programu náplň, při které si opravdu odpočineš a která má pro Tebe punc něčeho výjimečného – třeba saunu, masáž nebo rovnou celý wellness den. Masáž Ti krásně rozproudí metabolismus a může Ti hodně pomoci i s očistou. A když se zbavíš toxinů, odezní mnohem rychleji i únava.
Podzimní únava je pro mnoho z nás aktuální právě v těchto dnech. Většinou totiž přichází v září, kdy už léto pomalu končí a nastávají podzimní dny. Učí nás zpomalit a připravit se na zimu. Pár dnů únavy tak na podzim zakusí skoro každý. Pomůže Ti v první řadě opět odpočinek a taky kvalitní spánek.
Krátkodobě Ti může pomoci i káva, čaj nebo maté, ale ty únavu spíše přebíjí a neřeší její příčinu. Tvému tělu žádnou novou energii nedodají, ale naopak z tebe zbytky energie ještě vyždímají. K řešení únavy je proto využívej pouze ve výjimečných případech. Do této kategorie spadá i kakao (kakaovník), guarana nebo semena koly, která obsahovala původní receptura na coca-colu. Pokud nemáš s únavou sebemenší problém a káva ti prostě chutná, občas si ji klidně dej. Ale pokud už nějaké problémy máš, zkus pití kávy nahradit rituálem s jiným nápojem – třeba pampeliškovou kávou, která kofein neobsahuje.
Podzimní únavu způsobují toxiny, které se v našem těle nahromadily přes léto a kterých se potřebujeme před zimou zbavit. A právě s těmi nám pomůže očista těla. Každý rok se vášnivě diskutuje o jarní očistě. Tak schválně – vsadím se, že jsi o ní slyšela alespoň z deseti různých stran. I já sama jsem jí věnovala jeden z předchozích článků. Umí totiž skvěle povzbudit metabolismus a naše tělo po zimě celkově detoxikovat.
O podzimní očistě se pro změnu nemluví skoro vůbec a přitom je stejně důležitá jako ta jarní. Ideální čas, kdy s ní začít je na konci září nebo v průběhu října (můžeš ale klidně začít už třeba v polovině září). Každopádně ji dokonči dříve, než začne zima. Skvěle Ti pomůže právě od podzimní únavy a navíc posílí i Tvoji imunitu, což se v období nejrůznějších chřipek a viróz náramně hodí. Podzimní očistě budu věnovat i jedno z dalších pondělních vysílání na facebookové stránce Karolína Romášková: K prameni zdraví, tak mě nezapomeň sledovat, ať ho nepropásneš. Jeden z nejvýraznějších efektů dobře udělané očisty je totiž právě obrovský příval energie.
Na delší sezónní únavu Ti kromě očisty mohou pomoci i adaptogeny – skupina bylin, které nám pomáhají odstranit únavu udržitelným způsobem, obnovit rezervy našeho organismu, redukovat důsledky stresu na naše tělo a zároveň podporují náš mozek a naši bdělost.
Vitánie snodárná (ašvaganda)
Ženšen
Rozchodnice růžová
Pomůže Ti ale i tulsí nebo eleuterokok. Neber všechny najednou a zvol si jednu z nich, která nejlépe odpovídá Tvému aktuálnímu stavu.
Zajímavý účinek může mít i lékořice, která se ale nesmí užívat dlouhodobě. Ber ji proto spíš jako prostředek pro krátkodobé povzbuzení například při uzávěrce v práci, která ale netrvá déle než 14 dnů. Lékořice z nás totiž dokáže energii také spíše vyždímat, než ji dlouhodobě dodat. Při dlouhodobém užívání nám navíc může narušit rovnováhu minerálů v těle.
Rozmarýn
U chronické únavy nám bohužel jen samotný odpočinek nepomůže. Je to totiž stav, kdy už jsou hlubší energetické rezervy našeho těla z velké části vyčerpané. Často se také označuje termínem chronický únavový syndrom. A ačkoliv se už delší dobu zkoumá, nemáme pro něj zatím úplně jednoznačnou definici. Jak ho tedy můžeme poznat?
Co tedy pomůže? Hodně důležité je naše tělo hned nezatížit intenzivní léčbou. Pokud se totiž rozhodneme jít do léčby naplno a najednou si nasadíme několik druhů bylin, může se stát, že své tělo bylinkami doslova přetížíme. A to může vést až k trvalému poškození jater a ledvin. Víc si tak ublížíme než prospějeme.
U únavového syndromu je proto hodně důležité jít na léčbu opatrně a pomaloučku. Ačkoliv se to může zdát paradoxní, začíná se při jeho léčbě s bylinkami na zklidnění a na podporu dobrého spánku – skvěle nám poslouží třeba meduňka nebo chmel. Chronická únava je začarovaný kruh, ze kterého se ale můžeme dobře dostat právě tím, že podpoříme kvalitu spánku, se kterým mají nemocní často problém. Nemůžeme přeci začít povzbuzovat tělo, které už nemá kde brát – naopak ho musíme zklidňovat, aby v něm mohl proběhnout hluboký osvěžující noční spánek, který nám následně potřebnou energii dodá. Horší kvalitu spánku může způsobovat například i spánková apnoe nebo i „obyčejné” chrápání. O faktorech ovlivňujících kvalitu spánku jsem před časem sepsala celý článek, takže Ti moc doporučuji se na něj mrknout.
Když se dostaneme do fáze, kdy člověk už spí dobře, můžeme přes den nasadit bylinky, které tělo podpoří, povzbudí a pomohou proti denní únavě. U chronického únavového syndromu ale určitě vynechej ty, které z těla jen ždímají energii – zmíněnou kávu, čaj, semena koly, guaranu nebo maté a vsaď radši na kategorii adaptogenů.
Povzbuzující bylinky dobře pomáhají u všech typů únav. U krátkodobých stavů je ale nemá smysl nasazovat, protože většinou začínají účinkovat až po několika dnech. Začni s nimi až zhruba po týdnu, kdy se Ti únavu nepodařilo vyřešit jinak. Výjimkou je zmíněný hydrolát nebo esenciální olej z rozmarýnu, který pomáhá odstraňovat únavu a nesoustředění hned v okamžiku, kdy to nejvíc potřebujeme.
Chtěla bys do tajů léčivých rostlin proniknout ještě víc? Právě teď můžeš! Chystám pro Tebe podzimní program Pomáhej bylinkami účinně, ve kterém si na léčivé rostliny posvítíme pěkně do hloubky. Čekají na Tebe vědecky podložené informace ze světa bylinek, 4 lektorky a skvělá komunita stejně naladěných bylinkářek a bylinkářů. Chyť si své místo včas, ať Ti nic důležitého neuteče! Celý program je zdarma.
Starší blogové články si můžeš přečíst na stránce https://karolinaromaskova.cz/