Energie pro rok 2024

Na začátku nového roku je hodně důležité se zamyslet nad tím, kde nám energie uniká a odkud ji můžeme získat. Míváme totiž spoustu nových snů a plánů, které chceme zrealizovat, ale často nám po pár dnech dojdou síly a k jejich splnění už nikdy nedojde. A to je velká škoda!

Často se mě ptáte, jak stíhám všechno, co dělám a jak je možné, že při tolika činnostech ještě pořád zářím? Zvládám toho hodně, ale rozhodně to neznamená, že nikdy nejsem unavená, nebo úplně vyčerpaná. Kde tedy beru energii já?

Nejdůležitější ze všeho je si přiznat, že tu energii nemáš a odstranit to, co Tě aktuálně nejvíc vysiluje. A také si říct o pomoc. Neboj, není to žádná slabost, ale naopak výraz Tvé velké vnitřní síly. Když si totiž teď necháš pomoct, budeš mít později dostatek energie na to, abys mohla zase Ty pomoct ostatním. Zastav se, vyhraď si chvilku jen pro sebe a vyzkoušej některou z následujících technik.

Pohyb

Při pohybu se z našich tukových zásob uvolňuje energie, kterou pak můžeš využít na cokoliv, na co zrovna potřebuješ. Spousta energie se dostaví hned po výkonu (samozřejmě jen tehdy, pokud se úplně nevyčerpáš), ale když se hýbeme pravidelně, máme jí mnohem víc i průběžně.

Každému vyhovuje jiná forma –⁠ někdo miluje chůzi, někdo radši běhá, nebo dělá jiný sport. Skvělý pohyb na získání nebo dočerpání energie, když se cítíme na dně, je skákání a dupání, které energii rozproudí hned. Srdíčko se nastartuje a krev se nám dostane do mozku. A ještě lepší je tancování. Pusť si k němu nějakou svou oblíbenou písničku, nebo si rovnou udělej celý nakopávací playlist jako já.

Můžeš se také zkusit zastavit a nacítit se na svoje srdce a horní břicho, které je sídlem naší třetí čakry a zdrojem naší energie. Pokud cítíme, že je problém v našich emocích, skvěle nám pomůže právě tanec, nebo i nějaké příjemné vlnění do milé ženské hudby. A pokud nám chybí energie v srdíčku, tak skvěle pomáhá úplně jednoduchý cvik – zvedni ruce nad hlavu a dej je mírně od sebe. V pozici vydrž klidně pár minut. Tohle jednoduché gesto Ti pomůže dostat energii přímo do srdíčka a také ji v něm pořádně rozproudit.

Barvy

Nejrůznější výzkumy hovoří o tom, že jednotlivé barvy ovlivňují naši náladu, chuť k jídlu i spoustu dalších věcí. Barvy odráží světlo a světlo je vlastně energie. Hodně z nás má tendenci obklopovat se šedými nebo neutrálními barvami a to naší energii rozhodně nepomáhá. Já jsem si koupila tři svetry –⁠ zářivě fialový, žlutý a zelený. A teď úplně cítím, jak tyhle barvy mou energii podporují.

Zářivé barvy totiž okamžitě stimulují náš mozek a odstraňují únavu. Nesmíš to přehnat s kombinacemi, ale rozhodně se jimi vyplatí oživit jednak svůj šatník a jednak i prostředí okolo sebe. Vnes do svého bytu či kanceláře jasné a syté barvy –⁠ je jedno, jestli si pořídíš nové polštářky nebo si na zeď pověsíš pěkný obraz. Barvy kromě energie podpoří i Tvou dobrou náladu. 

Spánek

Z dlouhodobějšího hlediska je pro posílení a dočerpání naší energie nejdůležitější spánek. Dochází při něm k regeneraci mozku i regeneraci celého našeho těla. Je to způsob, jak naši energii šetříme a jak ji můžeme využít opravdu efektivně. Čím déle se totiž nutíme do vysokých výkonů, tím děláme víc chyb a naše efektivita je horší. A tím se také cítíme vyčerpanější. Spánek je tedy úplný základ pro to, abychom svoji energii mohli obnovit (jsem unavená –⁠ jdu se vyspat –⁠ moje energie se obnoví). Důležitá je ale také délka, pravidelnost a kvalita spánku. Pokud jeho kvalita není dobrá, nepomohou nám k dostatku energie ani další techniky, které budeme praktikovat přes den.

Kvalitu spánku může ovlivnit třeba přemíra kofeinu –⁠ poločas rozpadu kofeinu v naší krvi je u každého člověka individuální a může být překvapivě dlouhý. U někoho se kofein z těla odbourá už po 3 hodinách, u jiného to může trvat třeba i 8 nebo 12 hodin. A když si takový člověk dá kafe po obědě, nemůže večer zákonitě spát. Pokud máš tedy problémy se spánkem, je daleko rozumnější si kávu nedávat vůbec. A jestli žádné problémy se spánkem nemáš, dopřej si ji raději jenom dopoledne.

Spánek může zhoršovat i světlo obrazovek. Když se do nich denně díváš dvanáct hodin (a je jedno, jestli to je počítač, mobilní telefon nebo televize), nemůžeš se divit, že to má velmi negativní vliv na mozek a zákonitě se to projeví i na kvalitě Tvého nočního spánku. Zvlášť důležité je nekoukat do obrazovek alespoň dvě hodiny před spaním. Pokud máš ráda filmy, zkus si sehnat místo obrazovky třeba projektor, který je z tohoto pohledu trochu lepší. Ale ani on není úplně ideální. Večer si raději s někým povídej, čti si, miluj se s partnerem nebo dělej cokoliv, u čeho modré světlo nepotřebuješ.

Ani s dalším světlem to ale večer doma nepřeháněj. Zvlášť teď v zimě není moc dobré intenzivně svítit. Zapomeň na stropní svítidlo a použij jen lampičku, která vydává jemné světlo umístěné níž, než je Tvoje úroveň očí. Pro práci na počítači si pořiď brýle s filtrem modrého světla nebo přímo filtry, které se dají nainstalovat do počítače nebo mobilu.

Jak modré světlo, tak přemíra umělého světla nám totiž narušuje cirkadiánní rytmus –⁠ biorytmus, který nás podporuje v tom, abychom měli přes den dostatek energie a v noci se kvalitně vyspali. Když si cirkadiánní rytmus rozházíme (v noci pracujeme a ve dne spíme, nebo třeba pracujeme na směny), cítíme se stále unavení i přes to, že v úhrnu spíme dostatečný počet hodin.

Důležité je také nechodit spát moc pozdě –⁠ ideálně bychom měli být v posteli do deseti hodin večer, protože nejkvalitnější spánek bývá právě v první části noci. Choď spát každý den ve stejnou dobu a ve stejnou dobu se také probouzej –⁠ Tvoje tělo se Ti za to odmění spoustou energie už po ránu.

Jídlo

U jídla nám jde hlavně o cukr. Na stálou hladinu energie působí nejhůř různé sladkosti. Může se nám sice zdát, že po snědení půlky tabulky čokolády máme najednou spoustu energie, její působení je ale hodně krátkodobé. Naše hladina cukru v krvi prudce stoupne, ale zanedlouho zase stejně prudce klesne. Následuje propad energie a spolu s ním zhoršení nálady. Cukr a jakékoliv další sladkosti, které ho obsahují (včetně sladkých nápojů) tak vlastně působí jako nejhorší zabiják naší energie.

Pokud tedy potřebuješ jednorázově hodně povzbudit a nakopnout mozek (třeba při pohovoru do nové práce nebo před důležitou zkouškou), klidně si výjimečně nějakou sladkosti dej, ale na každodenní bázi je to úplný nesmysl.

Po novém roce už proto ze svého jídelníčku vyřaď všechno cukroví a další sladkosti, které Ti zbyly od Vánoc. Na začátku února budu pořádat Týden nezávislosti, ve kterém Tě při odvykání cukru (a dalších závislostí) moc ráda podpořím, tak mně nezapomeň sledovat, ať Ti nic neunikne.

A ještě si dej pozor na další věc. Každá z nás jsme jiná a k doplnění energie potřebujeme jiný přístup. Podle ajurvédy existují tři hlavní druhy energií (dóš) a každý člověk je má nějak nakombinované. Některé v nás převažují a jiných máme méně. Proto jsme každá jiná. A podle toho také musíme přistupovat k našemu jídelníčku i životu. Některé potraviny totiž jednotlivým dóšám energii dodávají a jiným ji naopak ubírají.

U mě třeba převažuje dóša váta, která znamená, že jsem taková hodně rozlítaná a mám velké výkyvy energie. Někdy úplně zářím a někdy jsem naopak úplně bez energie. Energii váta pomáhá vyvažovat, když se dobře zahřeju a jsem v nějakém příjemném teplém prostředí. Někdo jiný ale potřebuje zase úplně jiný přístup. A stejně je to i s těmi potravinami. To, co je pro někoho dobré a dodá mu to energii, může někoho jiného naopak unavit. Typicky je to třeba čerstvá zelenina a čerstvé ovoce. Někomu prospívá a jiný potřebuje tepelně upravenou stravu.

V úterý 9. ledna pořádám na tohle téma workshop Nejzdravější verze Tvého já, takže kdyby Tě to zajímalo víc, určitě se přihlas. Bude na něm dostatek času probrat věci pro každý energetický typ na míru. Uděláš si ajurvédskou typologii, zjistíš, jaké jsou Tvé slabé a silné stránky a hlavně to, jak můžeš své tělo i svou psychiku zharmonizovat. Často jsou to jednoduché drobnosti, které snadno zařadíš do svého každodenního života. Pro Tvé zdraví budou mít ale obrovský efekt.

Zpěv a hudba

Hudba podporuje tok energie v energetických centrech našeho těla, v čakrách. Nesmí to být ale hudba rušivá, nebo jak s oblibou říkám „naštvaná”, která je plná negativních emocí. Vhodná je naopak pozitivní hudba –⁠ klidně klasická nebo taneční, melodické písničky a různé rytmické zpěvy.

Naši energii také hodně podporuje náš vlastní zpěv, který je spojený s energií páté čakry. Ta je v systému čaker už poměrně vysoko a proto zpěvem uvolňujeme nejen její energii, ale zároveň jím podporujeme i tok energie ve všech nižších čakrách. Moc Ti proto doporučuju si v roce 2024 hodně zpívat a tuhle jednoduchou a prastarou techniku využívat denně.

Já si třeba hodně pískám a často i nevědomky. I pískání je totiž způsob, jak energii rozvibrovat. Zvuk není nic jiného než vibrace, která se šíří vzduchem a hmotou. Je vědecky prokázané, že zvuk energii rozhýbává a melodické zvuky ji dokážou pozvednout na vyšší úroveň. Zpívání a poslouchání hudby je tedy pro naši energii extrémně důležité a může v našem těle uvolnit i leckteré energetické bloky.

Léčivé rostliny

Rostliny obsahující kofein a příbuzné látky Tvou energii nakopnou jen na krátkou dobu a poté opět přijde propad, podobně jako u cukru. Pro posílení naší energie jsou proto mnohem lepší rostliny, které působí dlouhodobě.

Lékořice

 • Vyber si lékořicové bonbony či pendreky s vyšším obsahem lékořicového extraktu a s co nejmenším obsahem cukru.
 • Sehnat se dá i lékořicový kořen, ze kterého si můžeš udělat čaj.
 • Ovlivňuje naše hormonální hladiny –⁠ pomáhá nám překonávat stres v náročném období. Hladiny stresových hormonů přímo nesnižuje, ale pomáhá tělu na stres lépe reagovat.
 • Pozor! Neužívej ji déle než 14 dnů v kuse. Může zvyšovat krevní tlak a rozhodit rovnováhu sodíku a draslíku v těle.

Vitánie snodárná (ašvaganda)

 • Můžeš ji užívat dlouhodobě, je bezpečná.
 • Pomáhá zvládat stres, řadí se do skupiny adaptogenů. Stres způsobuje únavu a bývá i častou příčinou chronické únavy.
 • Pomáhá lepšímu spánku v noci a zároveň zlepšuje mozkové funkce (paměť a soustředění) přes den.

Ženšen

 • Dodá Ti energii, ale spánek Ti nezlepší. U některých lidí může spánek dokonce zhoršovat, protože je hodně nakopávací.
 • Užívá se ideálně ráno.

Meduňka

 • Zklidňuje a podporuje spánek.

Kozlík

 • Kozlíkové kapky zlepšují spánek.

Přeji Ti do nového roku spoustu světla. Světla, jako je slunce, které dává energii, teplo a výživu nám i všemu okolo nás. Světla, jako je měsíc, který nám připomíná cyklickou povahu věcí, ženskost a ženský princip. A hodně takových světýlek, jako jsou hvězdy, které nám můžou ukazovat směr, když se ocitneme v nějaké temnotě, nebo když ztrácíme svoji cestu a potřebujeme na ni posvítit. A samozřejmě také světlo lásky a pevné zdraví.

Děkuji, že tu se mnou jsi a moc se těším na další společný rok, který spolu můžeme začít už úterním workshopem Nejzdravější verze Tvého já.

Starší blogové články si můžeš přečíst na stránce https://karolinaromaskova.cz/