Energie pro rok 2023

Jak se cítíš v novém roce? Odpočinula sis a máš spoustu energie, nebo bys po Vánocích naopak potřebovala pořádnou dovolenou? Častější je bohužel ten druhý případ a proto se v prvním blogovém článku tohoto roku podíváme na to, jak si po celý další rok energii nejen uchovat, ale i získat spoustu nové.

Je jasné, že každý z nás má nějaké individuální možnosti –⁠ s něčím jsme se narodili a můžou nás trápit různé nemoci, nebo i další zdravotní omezení. Je ale obrovská škoda nad svým zdravím mávnout rukou a nechat se přesvědčit, že je pro nás stav plného zdraví nedosažitelný. Každý z nás totiž může žít tu nejzdravější možnou verzi svého vlastního já.

Energie

Možná znáš ze školy zákon zachování energie, který vlastně říká, že energie nemůže vznikat ani zanikat, ale jenom se vždycky nějakým způsobem přetváří. A teď si říkáš, že jestli tahle poučka platí, víc energie vlastně nikdy získat nemůžeš. Tak jak to tedy je? Jak to udělat, abychom měli víc energie, když nová energie nemůže vzniknout?

Je to samozřejmě pořád o tom přetváření. Jako lidé energii získáváme hlavně z potravy a máme jí víc i tehdy, když s ní šetříme a posloucháme své tělo. Existuje ale několik dalších způsobů, jak s ní můžeme pracovat.

Spánek

Spánek je způsob, jak naši energii šetříme a jak ji můžeme využít opravdu efektivně. Čím déle se totiž nutíme do vysokých výkonů, tím děláme víc chyb a naše efektivita je horší. A tím se také cítíme vyčerpanější. Spánek je tedy úplný základ pro to, abychom svoji energii mohli obnovit (jsem unavená –⁠ jdu se vyspat –⁠ moje energie se obnoví). Důležitá je ale také délka, pravidelnost a kvalita spánku. Pokud jeho kvalita není dobrá, nepomohou nám k dostatku energie ani další techniky, které budeme praktikovat přes den.

Kvalitu spánku může ovlivnit např. přemíra kofeinu –⁠ poločas rozpadu kofeinu v naší krvi je u každého člověka individuální a může být překvapivě dlouhý. U někoho se kofein z těla odbourá už po 3 hodinách, u jiného to může trvat třeba i 8 nebo 12 hodin. Když si takový člověk dá kafe po obědě, nemůže večer zákonitě spát. Pokud máš tedy problémy se spánkem, je daleko rozumnější si kávu nedávat vůbec. A jestli žádné problémy se spánkem nemáš, dopřej si ji raději jenom dopoledne.

Spánek může zhoršovat i světlo obrazovek. Když se do nich denně díváš dvanáct hodin (a je jedno, jestli to je počítač, mobilní telefon nebo televize), nemůžeš se divit, že to má velmi negativní vliv na mozek a zákonitě se to projeví na kvalitě Tvého nočního spánku. Zvlášť důležité je nekoukat do obrazovek alespoň dvě hodiny před spaním. Pokud máš ráda filmy, zkus si sehnat místo obrazovky třeba projektor, který je z tohoto pohledu trochu lepší. Ale ani on není úplně ideální. Večer si raději s někým povídej, čti si, miluj se s partnerem nebo dělej cokoliv, u čeho modré světlo nepotřebuješ.

Ani s dalším světlem to ale večer doma nepřeháněj. Zvlášť teď v zimě není moc dobré intenzivně svítit. Zapomeň na stropní svítidlo a použij jen lampičku, která vydává jemné světlo umístěné níž, než je Tvoje úroveň očí. Pro práci na počítači si pořiď brýle s filtrem modrého světla nebo přímo filtry, které se dají nainstalovat do počítače nebo mobilu.

Jak modré světlo, tak přemíra umělého světla nám narušují cirkadiánní rytmus –⁠ biorytmus, který nás podporuje v tom, abychom měli přes den dostatek energie a v noci se kvalitně vyspali. Když si cirkadiánní rytmus rozházíme (v noci pracujeme a ve dne spíme, nebo třeba pracujeme na směny), cítíme se stále unavení i přes to, že v úhrnu spíme dostatečný počet hodin.

Důležité je také nechodit spát moc pozdě –⁠ ideálně bychom měli být v posteli do deseti hodin večer, protože nejkvalitnější spánek bývá právě v první části noci. Choď spát každý den ve stejnou dobu a ve stejnou dobu se také probouzej –⁠ Tvoje tělo se Ti za to odmění spoustou energie už po ránu. Z léčivých rostlin může kvalitu spánku podpořit ašvaganda (vitánie snodárná), která nám přes den zlepšuje mozkové funkce a zároveň zlepšuje kvalitu spánku v noci.

Jídlo

U jídla nám jde hlavně o cukr a o živočišné tuky –⁠ tedy tuky, které obsahují větší množství nasycených mastných kyselin. Na stálou hladinu energie působí nejhůř různé sladkosti. Může se nám sice zdát, že po snědení půlky tabulky čokolády máme najednou spoustu energie, její působení je ale hodně krátkodobé. Naše hladina cukru v krvi prudce stoupne, ale zanedlouho zase stejně prudce klesne. Následuje propad energie a spolu s ním i zhoršení nálady. Cukr a jakékoliv další sladkosti, které ho obsahují (včetně sladkých nápojů) tak vlastně působí jako nejhorší zabiják naší energie.

Pokud tedy potřebuješ jednorázově hodně povzbudit a nakopnout mozek (třeba při pohovoru do nové práce nebo před důležitou zkouškou), klidně si výjimečně nějakou sladkost dej, ale na každodenní bázi je to úplný nesmysl.

Je dobré vynechat i živočišné tuky, které sice nemají na energii tak přímý a rychlý dopad, ale z dlouhodobého hlediska nám ji také ubírají. Třeba sádlo, ale i rostlinný kokosový tuk a další nasycené mastné kyseliny. Ty sice v metabolismu fungují jako úložiště energie (tělo si je uloží do tukových zásob), ale pro každodenní pocit z dobré energie, oproti ostatním rostlinným tukům, nám nijak neslouží.

Po novém roce už proto ze svého jídelníčku vyřaď všechno cukroví a další sladkosti, které Ti zbyly od Vánoc. Pozor si ale dej na nejrůznější očisty, ke kterým Tě to teď možná v rámci novoročních předsevzetí svádí. Vhodný čas na očistu nastává totiž až v předjaří –⁠ zhruba v druhé půlce února nebo na jeho konci. Teď potřebuje být naše tělo ještě v režimu „zimního spánku”. Tématu jarní očisty se budu určitě věnovat v některém z dalších vysílání a blogových článků a také v pravidelných newsletterech, takže pokud mě sleduješ, ten pravý čas určitě nepropásneš.

Zpěv a hudba

Hudba podporuje tok energie v energetických centrech našeho těla, v čakrách. Nesmí to být ale hudba rušivá, nebo jak s oblibou říkám „naštvaná”, která je plná negativních emocí. Vhodná je naopak pozitivní hudba –⁠ klidně klasická nebo taneční, melodické písničky a různé rytmické zpěvy.

Naši energii také hodně podporuje náš vlastní zpěv, který je spojený s energií páté čakry. Ta je v systému čaker už poměrně vysoko a proto zpěvem uvolňujeme nejen její energii, ale zároveň jím podporujeme tok energie ve všech nižších čakrách. Moc Ti proto doporučuju si v roce 2023 hodně zpívat a tuhle jednoduchou a prastarou techniku využívat denně.

Já si třeba hodně pískám a často nevědomky. I pískání je totiž způsob, jak energii rozvibrovat. Zvuk není nic jiného než vibrace, která se šíří vzduchem a hmotou. Je vědecky prokázané, že zvuk energii rozhýbává a melodické zvuky ji dokážou pozvednout na vyšší úroveň. Zpívání a poslouchání hudby je tedy pro naši energii extrémně důležité a může v našem těle uvolnit leckteré energetické bloky.

Odpočinek

Kromě spánku je důležité odpočívat i přes den. Když máš pocit, že už nemůžeš, jsi unavená a potřebuješ se něčím nakopnout, nepřidávej ještě víc, ale naopak si běž pořádně odpočinout! Nakopnutí v podobě kávy nebo nějaké sladkosti by Tě totiž ještě víc vyčerpalo.

Ideální je jít si na chvilku lehnout a zavřít oči. Pokud máš práci, nastav si budíka třeba jenom na pět nebo deset minut. I takhle krátký odpočinek Tě pořádně nakopne a dodá Ti energii na zbytek dne. A pokud to takhle uděláš vždycky, když na Tebe přijde únava, nebudeš se dlouhodobě energeticky vyčerpávat.

Barvy

Naši energii pomáhají rozvíjet také barvy. Nejrůznější výzkumy hovoří o tom, že jednotlivé barvy ovlivňují naši náladu, chuť k jídlu a spoustu dalších věcí. Hodně z nás má tendenci obklopovat se šedými nebo neutrálními barvami a to naší energii rozhodně nepomáhá. Já jsem si nedávno koupila tři svetry –⁠ zářivě fialový, žlutý a zelený. A teď úplně cítím, jak tyhle barvy mou energii podporují.

Zářivé barvy totiž stimulují náš mozek a odstraňují únavu. Nesmíš to přehnat s kombinacemi, ale rozhodně se jimi vyplatí oživit jednak svůj šatník a jednak i prostředí okolo sebe. Vnes do svého bytu či kanceláře jasné a syté barvy –⁠ je jedno, jestli si pořídíš nové polštářky nebo si na zeď pověsíš pěkný obraz. Barvy kromě energie podpoří i Tvou dobrou náladu. 

Postoj těla

Podle jógy proudí energie v našem těle míšním kanálem, který se nachází v páteři. Když to vztáhneme na naše prostředí, můžeme si jednoduše vzpomenout na naše babičky, které nám říkaly, ať se nehrbíme. Jednak si tím zaděláváme na různé problémy s držením těla a jednak si tím blokujeme volný tok energie, která z nás pak nemůže vyzařovat.

Když se naopak narovnáme, je to hned o něčem jiném. Energie může volně proudit, rozzáří se nám obličej a celé tělo. Nauč se správný postoj. Nestrkej ramena dopředu, otevři hrudník, nevystrkuj zadek a břicho a neprohýbej se v bedrech. Jestli nevíš jak na to, může Ti s držením těla skvěle pomoct cvičení jógy. V každém větším městě dneska najdeš speciální kurzy jógy pro zdravá záda, ve kterých Tě ty správné cviky naučí.

Pohyb

Při pohybu se z našich tukových zásob uvolňuje energie, kterou pak můžeš využít na cokoliv, na co zrovna potřebuješ. Spousta energie se dostaví hned po výkonu (samozřejmě jen tehdy, pokud se úplně nevyčerpáš), ale když se hýbeme pravidelně, máme jí mnohem víc i průběžně.

Každému vyhovuje jiná forma –⁠ někdo miluje chůzi, někdo radši běhá, nebo dělá jiný sport. Při lehkém běhání nebo procházce se energie rozhýbe, začnou se spotřebovávat tukové zásoby a najednou máme v těle energie spoustu a ještě u toho hubneme. A to pak zase působí na náš příjemný pocit, jak se ve svém těle cítíme a jak vypadáme.

Můj osobní tip je ale tanec. Když se rozvlníš, je to vlastně takový instantní způsob, jak v těle energii rozproudit. A je to dokonce rychlejší, než třeba běhání, protože tanec působí úplně okamžitě. A zároveň je to krásný způsob, kterým můžeme rozproudit svou ženskou energii.

Přeji Ti šťastný, krásný a hlavně zdravý rok 2023 plný energie!

Starší blogové články si můžeš přečíst na stránce https://karolinaromaskova.cz/