Domácí bylinkové dárky I.

Také tak miluješ, když od někoho dostaneš ručně vyrobený dárek a úplně z něj cítíš, kolik lásky a péče do něj pro Tebe dotyčný vložil? Já pro své blízké každoročně vyrábím dárky z bylinek, které jsem vlastnoručně vypěstovala nebo nasbírala –⁠ nejrůznější mastičky, pytlíčky, vykuřovadla, léčivé čajové směsi a mnohé další, díky nimž jim kromě radosti můžu darovat i pořádnou porci zdraví.

Chceš to také umět? Pak je pro Tebe dnešní blogový článek jako stvořený! A nejen on, ve výrobě vánočních dárků z bylinek totiž budeme pokračovat i příští týden. Dneska Tě naučím vyrábět domácí vykuřovadlo, hojivou měsíčkovou mast a lahodný zimní bylinkový čaj. Tak pojďme na to!

Domácí vykuřovadlo

Vykuřovadlo slouží k tomu, aby očistilo prostory, a proto je jako dárek vhodné hlavně pro lidi, kteří mají rádi rituály. Já ho používám moc ráda a prostory svého domova vykuřováním jednou za čas očišťuji. Vonným kouřem ale můžeš rituálně očistit i konkrétního člověka, kterého kouřem z vykuřovadla jednoduše obklopíš.

Vykuřovadla se během historie objevovala v různých kulturách. Velkou tradici mají například v Indii nebo u severoamerických indiánů, kteří s oblibou používali vykuřovadlo z bílé šalvěje. Použít ale určitě můžeš i klasickou šalvěj, která nám roste na zahrádce, svatolínu, rozmarýn nebo bobkový list

Vhodný je i pelyněk pravý či pelyněk černobýl a také levandule, plátky růží nebo jakákoliv rostlina, která Tě intuitivně napadne a budeš ji ve svém vykuřovadle chtít mít. U vykuřovadla totiž prvotně nejde o vědecky ověřené účinky, ale právě o samotný rituál a naše vlastní pocity. Pokud vykuřovadlo tvoříš jako dárek, zkus se naladit na člověka, pro kterého je určené a polož si v duchu otázku, co právě on nyní potřebuje ve svém životě nejvíc očistit a vyladit. Uvidíš, že Ti nápad na ty pravé bylinky přijde sám.

A jak si tedy vykuřovadlo vyrobit? Ideální je si už při sklizni nastříhat delší snítky bylinek, které se Ti pak budou dobře vázat. U bobkového listu nebo růží ale klidně použij i jednotlivé lístky či okvětní plátky. A dopředu si nachystej i přírodní provázek nebo nit, kterým budeš bylinky svazovat, ať ho pak nikde nemusíš složitě hledat. Skvělou volbou je provázek v červené barvě, který je pro rituální účely jako stvořený. Tvým cílem je vytvořit z bylinek váleček, který bude držet pohromadě a po zapálení krásně dýmat.

  • Vezmi jednotlivé snítky bylinek a uprav je do tvaru, ze kterého půjde dobře vyrobit tvar válečku.
  • Bylinky jsou ideální sušené, nebo polosuché. U čerstvých by se Ti totiž mohlo snadno stát, že se při sesychání smrsknou a svázaný váleček nebude držet pohromadě. I pak jde ale vykuřovadlo zachránit –⁠ prostě ho převážeš ještě jednou.
  • Výběr bylinek nech na své intuici. Použít můžeš jen jeden druh, nebo si je krásně nakombinovat.
  • Pokud se Ti některé větvičky během tvoření kroutí, nebo naopak moc přesahují výsledný tvar, klidně je ještě zastřihni, nebo ohni dovnitř, aby Ti šel celý svazek dobře zamotat.
  • Když už jsi s tvarem spokojená, vezmi připravený provázek nebo nit a začni s vázáním. Nezáleží na tom, odkud začneš –⁠ celý svazek totiž provázkem objedeš několikrát, aby opravdu držel pohromadě. Nezapomeň pak oba konce provázku svázat k sobě, aby se Ti zase nerozmotal.
  • Při zapalování se Ti někdy může stát, že Ti provázek přehoří a celé vykuřovadlo se začne rozpadat. I na to ale máme jednoduchý fígl. Bylinky si nejdřív základně svaž, aby Ti držely pohromadě a při dalším ovazování už postupuj po třetinách. Nejprve si provázkem svaž jednu třetinu a ukonči uzlem. Pak druhou třetinu a opět zavaž. A nakonec tu poslední. Vykuřovadlo se Ti tak nebude moci celé rozpadnout, i když Ti část provázku přehoří. Většinou ho totiž nespotřebujeme najednou, ale zapalujeme a používáme opakovaně. 

Hotové vykuřovadlo stačí zapálit, sfouknout a s dýmajícím svazečkem projít všechny prostory, které chceš očistit. Pokud by Ti dýmalo málo, můžeš do něj fouknout a krásně se Ti rozčadí. 

Budeš ho někomu dávat jako dárek? Určitě k němu nezapomeň připsat věnování a krátký návod na použití. A klidně i jména bylinek, ze kterých jsi ho vyrobila. 

Měsíčková mast

Dalším dárkem, který Tě dneska naučím vyrábět, je hojivá měsíčková mast. Já ji pro své blízké připravuji opravdu ráda, protože se hodí do každé domácnosti a spousta lidí z mého okolí si o ni už rovnou říká. A její výroba je natolik jednoduchá, že ji zvládne i úplný začátečník.

Potřebuješ:

  • Nesolené sádlo, nebo bambucké máslo.
  • Sušené květy měsíčku.

V kastrůlku rozehřej sádlo, nebo bambucké máslo a přisyp usušené květy měsíčku tak, aby byly všechny ponořené. 10 minut táhni ve zvoleném tuku (nesmí se zprudka vařit) a poté nech ztuhnout. Druhý den znovu roztav, přefiltruj a slij do připravených (ideálně vydezinfikovaných) nádobek, ve kterých chceš mastičku uchovávat. 

Použít můžeš i kokosový olej, u kterého ale musíš počítat s tím, že bude zhruba od teploty 20–⁠25 °C tekutý. Před darováním opět nezapomeň nádobku popsat, ať obdarovaný nemusí za měsíc složitě lovit z paměti, co že to vlastně dostal.

Měsíčková mastička má silně hojivé účinky na kůži a ideálně se hodí na drobnější rány. Použít ji ale můžeš i na podrážděnou kůži, jako je třeba popálení od kopřiv. 

Zimní čajová směs

Do třetice si spolu dneska vyrobíme zimní čajovou směs, která je jako stvořená pro každodenní pití v současných chladných dnech, protože Tě krásně zahřeje a Tvému tělu dodá i spoustu prospěšných látek. Vybrat si můžeš rovnou ze dvou receptur:

  • Do první patří: 1/2 rooibos, 1/4 goji, 1/8 zázvor a 1/8 chrpa.
  • A do druhé v proměnlivých poměrech šípek, aronie a lípa, méně zázvoru a podle chuti skořice.

Která z nich Tě právě teď víc láká? Doporučuju vyzkoušet obě –⁠ možná Tě totiž překvapí svou chutí. Obě receptury jsou bezpečné i pro těhotné a kojící ženy a pro děti, nicméně těhotným se doporučuje vynechat skořici.

A jak z uvedených ingrediencí vyrobíš krásný vánoční dárek? Všechny bylinky jednoduše smíchej ve správných poměrech a daruj jako sypaný čaj. Nebo se nech inspirovat skvělou vychytávkou v podobě jednorázových pytlíčků na louhování čaje a bylinek, které se vyrábějí ze 100% bavlny nebo celulózy. Koupit je můžeš například v Orionu a ve spoustě dalších internetových obchodů. Stačí, když do vyhledávače zadáš „jednorázové pytlíčky na čaj” a hned uvidíš, kolik máš možností.

Do každého z nich nasyp lžičkou právě jednu porci čaje, pořádně zavaž a několik pytlíčků hezky naaranžuj do dárkové krabičky. A pak už jen sleduj světýlka v očích toho, kdo si Tvůj vlastnoručně vyrobený dárek rozbalil. 

Ajurvédský punč

Možná ho už máš, ale kdyby náhodou ne, přidám Ti sem i odkaz na stažení mého vymazleného receptu na ajurvédský punč, který Tě zahřeje, podpoří Tvůj metabolismus a spolehlivě rozjasní každý pošmourný den.

Uvař si ho jen tak pro sebe, pro své přátele na předvánoční párty, nebo ho připrav do ozdobné láhve a daruj někomu ze svých blízkých. Darovaná láhev určitě dlouho plná nezůstane. 

Přeji Ti krásný advent a spoustu radosti při vyrábění bylinkových dárků! ✨

Starší blogové články si můžeš přečíst na stránce https://karolinaromaskova.cz/