Nedávno jsem potratila a moc mě překvapilo, kolik žen na mé sdílení zareagovalo se stejnou zkušeností. Jejich nejčastější slova byla: „Jsem tak ráda, že o tom mluvíš!” A mě došlo, jak moc opomíjené toto téma je a zároveň jak moc je potřebné. Dnes se proto budu v blogovém článku věnovat právě potratu a tomu, jak si při něm a hlavně po něm můžeme pomoci bylinkami.
Kdy k potratu dochází
Potrat nejčastěji nastává do 12. týdne těhotenství, protože právě v této době může ve vývoji embrya dojít k mnoha různým vývojovým vadám, které jsou neslučitelné se životem. Potrat je pak pro tělo vlastně nejbezpečnější cesta a prevence toho, aby v pozdější fázi těhotenství nenastaly horší komplikace, nebo aby se nenarodilo dítě, které nemůže žít. Nastat ale může i v pozdějších fázích těhotenství. Jakmile příroda rozhodne, že embryo nebo plod už nemá dál žít a potrat začne, zastavit se už většinou bohužel nedá.
I tady ale existují výjimky, zvláště v situaci, kdy je embryo v pořádku a potrat začíná na straně matky například v důsledku hormonální nerovnováhy. Malinké procento potratů se v tomto případě dá zachránit podáním hormonů na předpis, pokud se zakročí včas. Začínající potrat proto vždy konzultuj s gynekologem – není ale ideální doufat, že to bude v pořádku, protože skoro vždy, kdy potrat začne, proběhne také až do konce. I proto je hodně důležité zkusit celou situaci přijmout, jakkoliv se to v té chvíli může zdát nemožné.
Krvácení hned nemusí znamenat potrat
Krvácení v těhotenství může ale nastat i z jiného důvodu než je potrat. Pokud je slabší než menstruace a jedná se spíše o špinění, může být způsobeno například změnami na čípku nebo prasknutím žilky ve sliznici dělohy, která v těhotenství stále roste. Slabší krvácení proto může být naprosto v pořádku a ani silnější krvácení nemusí vždy znamenat definitivní konec celého těhotenství – pokud čekáme dvojčata a jedno z nich odchází, může se druhé z nich v pořádku vyvíjet dál. Krvácení spojené s bolestmi může být způsobeno i mimoděložním těhotenstvím – na to se ale dnes téměř vždy přijde už na prvním ultrazvuku u lékaře.
Potrat tedy poznáme podle intenzity krvácení a také čerstvosti krve – pokud je krev čerstvá, skoro vždy to znamená potrat. Když je tmavší, jedná se spíše o špinění, které v prvních 12 týdnech těhotenství potká zhruba 20–25 % žen. Rozhodující je i jeho délka: pokud žena krvácí už čtvrtý den a krvácení navíc nabývá na intenzitě, ve velké většině se jedná o potrat.
Co (ne)může pomoci
Fytoterapeuti na udržení těhotenství někdy předepisují drmek, který ale v těhotenství není úplně bezpečný. V těhotenství proto jeho preventivní užívání nemohu doporučit a v žádném případě by sis ho neměla ordinovat sama ani při problémech – vždy je nutná konzultace s lékařem. Drmek může mít význam v situaci, kdy už u ženy v minulosti došlo k opakovaným potratům a existuje předpoklad, že by s udržením těhotenství mohl být opět problém. V jiných případech ale ideální není.
Pokud víme, že krvácení není způsobeno potratem, může nám s ním pomoci užívání vitamínu C (ať už ve stravě nebo v doplňcích stravy) a také dostatek flavonoidů, které zpevňují žilní stěny a pomohou nám zmírnit krvácení zvláště v případě popraskaných žilek (zkusit můžeš například ascorutin nebo další flavonoidy). Ty ale určitě nezastaví začínající potrat. U krvácení, které není potratové se také doporučuje klidový režim – prostě ležet a odpočívat :).
Co dělat při potratu
Když už potrat probíhá, není do něj potřeba ve většině případů žádným způsobem zasahovat. Vždy je ale dobré zajít k lékaři, který ho pomocí ultrazvuku potvrdí nebo vyvrátí. Pokud je krvácení silné a s většími krevními sraženinami (někdy mohou být velké jako dlaň) nebo se k němu přidají silné bolesti jiného typu než jsou stahy dělohy nebo pokud se nacházíš ve vyšším stupni těhotenství, vyhledej lékaře vždy. Opět by se totiž mělo na ultrazvuku zkontrolovat, zda v těle nezůstala nějaká těhotenská tkáň, která se nechce odloučit.
Péče po potratu
Doplnění železa
Po potratu je důležité doplnit železo, které žena ztratila během silného krvácení. Obsahují ho:
Péče o dělohu
Děloha se po potratu (podobně jako po porodu) musí správně zavinout do původního stavu, protože i když byl zárodek dosud malý, děloha se už od začátku těhotenství začala intenzivně zvětšovat. Po potratu často pokračuje i krvácení, během něhož se děloha čistí – je to v podstatě takové šestinedělí, i když někdy nemusí být tak dlouhé (záleží jaká byla krevní ztráta a v jaké fázi těhotenství skončilo). V každém případě je ale dobré dodržet těchto šest týdnů klidovější režim.
Pro omezení krvácení a podporu správného zavinutí dělohy si můžeš namíchat svou vlastní bylinkovou směs (pokud nevíš, kdy se která bylinka sbírá, stáhni si zdarma můj nový kalendář sběru bylin).
Kokoška pastuší tobolka
Hluchavka
Kontryhel
Řebříček
Pomoc psychice
Po potratu je u většiny žen potřeba pracovat i s jejich psychikou. Důležité je pracovat s faktem potratu vědomě, nenechat to jen tak plynout a snažit se s ním aktivně vyrovnat. Hodně pomoci nám mohou i následující bylinky:
Třezalka tečkovaná
Pokud třezalku nemůžeš, zvol například meduňku, levanduli nebo jiné bylinky. Máš problémy se spánkem? Pomůže Ti chmel. Na úzkosti je výborný kozlík. Vždy pracuj i s dalšími problémy, které konkrétní ženu trápí. Kromě zácpy se po potratu může objevit třeba i průjem nebo jiné trávicí potíže. Prostě: vylaď směs tak, aby se žena dostala zpět do ideální psychické i fyzické pohody. Do bylinkové směsi můžeš přidat i něco na vyladění jejího vzhledu, skvělé jsou třeba plátky růží.
Kdy znovu otěhotnět
Často se mě ptáte i na to, jak dlouho je potřeba čekat, než se žena po potratu pokusí znovu otěhotnět. Aby se nezvýšilo riziko dalšího potratu, doporučuje se nechat proběhnout alespoň dva až tři normální cykly (nebo i více). Pak máme jistotu, že se sliznice dělohy dala do pořádku a je připravena na zahnízdění nového vajíčka.
Víš o ženě, která si potratem nedávno prošla? Určitě jí článek nasdílej! A nejen jí. Potrat může v životě potkat každou z nás a je vždycky lepší, když dopředu víme, jakým způsobem si v takové chvíli pomoci. Budu šťastná, když mé zkušenosti pomohou co nejvíce ženám, které se do této nelehké situace dostanou.
Pokud potřebuješ s někým probrat svůj problém podrobněji a chceš pomoci s navrhnutím komplexní bylinkové léčby přímo Tobě na míru, můžeš se s důvěrou obrátit na absolventky mé Akademie léčivých rostlin, jejichž seznam jsem nedávno vytvořila. Některé z nich právě teď nabízejí konzultace zdarma, tak neváhej a začni své zdraví řešit včas!
Starší blogové články si můžeš přečíst na stránce https://karolinaromaskova.cz/