Bylinky na suchý a vlhký kašel

Také se Tě pokaždé v lékárně ptají, jestli máš suchý, nebo vlhký kašel? A teprve podle toho dostaneš příslušné léky? Suchý a vlhký kašel nejsou dvě různá onemocnění, která by měla odlišný původ. Jedná se jen o různé fáze stejné infekce. Pojďme se v dnešním článku podívat na to, jak je od sebe rozeznat a jak nám můžou v každé z fází kašle pomoci bylinky.

Jak od sebe suchý a vlhký kašel rozeznat

Suchý kašel se projevuje dráždivým kašláním, kdežto ten vlhký nejlépe poznáš tak, že něco vykašláváš. U většiny onemocnění se objevují obě fáze (na začátku suchý kašel a později vlhký), existují ale samozřejmě i stavy, kdy nás trápí jenom jeden z nich.

Kašel je v drtivé většině případů virového původu. Ale samozřejmě může mít i řadu dalších příčin. Vyvolávat ho můžou například některé léky, reflux, dušnost způsobená problémy se srdcem nebo naše psychika (tzv. psychogenní kašel, na který klasické bylinky nebo léky proti kašli nezabírají).

Průběh infekce

Co se ale při kašli v našem těle vlastně děje? Suchý kašel primárně funguje jako život zachraňující reflex sloužící k tomu, abychom vypudili předmět, který nám zablokoval dýchací cesty a jeho centrum sídlí v prodloužené míše (⁠evolučně nejstarší struktuře našeho mozku velmi špatně ovladatelné vůlí). 

Ve velké většině případů, s nimiž se během života setkáváme, ale naše tělo dráždivým suchým kašlem reaguje na zúžení dýchacích cest, jejichž sliznice je opuchlá v důsledku působení patogenů. Léčba suchého kašle je tedy poměrně složitá –⁠ utlumit reflex, který nám má zachránit život není vůbec jednoduché. A proto má také většina léků i bylinek jen omezené působení. 

Když přejde akutní fáze opuchnutí, začnou sliznice produkovat sekret, který má za úkol naředit odpadní látky (odumřelé buňky a patogeny), které vznikly v důsledku velké aktivity imunitního systému bojujícího proti infekci. A právě tento sekret s odpadními látkami vykašláváme ve fázi vlhkého kašle z těla pryč. 

Vlhký kašel tedy v našem těle vzniká až jako druhá fáze. Poznáš ho podle typického chrchlání, kterým se snažíme zbavit něčeho, co cítíme v krku. A tato fáze kašle už se léčí mnohem lépe, protože můžeme pomocí bylinek podporovat vykašlávání.

Bylinky na suchý kašel

Z léků se na suchý kašel nejčastěji nasazují látky na bázi opiátů, které ale nemají nežádoucí účinky jako opiáty samotné (jsou z nich odvozené). Někdy se ale používají i léky, které už některé nežádoucí účinky mají –⁠ například kodein, který může způsobovat problémy s dýcháním, protože tlumí dýchací centrum.

Z bylinek se na suchý kašel používá například červený vlčí mák nebo sluncovka kalifornská, která je máku příbuzná. Obě tyto bylinky obsahují podobné látky jako jsou opiáty, ale jejich účinky nejsou tak silné. Zároveň u nich ale nemůžeme použít větší dávky, protože by se nám objevily nežádoucí účinky. Zkrátka od nich (stejně jako od chemických konvenčních léků) nemůžeme očekávat zázraky.

Suchý kašel ale může souviset i s naší psychikou. Když jsme v klidu, netrápí nás většinou tolik, jako když jsme kvůli něčemu psychicky rozhození. Proto v jeho léčbě můžou hrát roli i zklidňující bylinky jako je meduňka nebo kozlík.

A do třetice mohou pomoct i tymián nebo mateřídouška, které proti suchému kašli působí díky silicím. Opět od nich ale nemůžeme očekávat zázraky. 

Bylinky na vlhký kašel

U vlhkého kašle už máme mnohem širší paletu bylin, které můžeme účinně použít. Potřebujeme totiž podpořit vykašlávání (kašlací reflex) a zároveň naředění hlenů, aby mohl sekret s odpadními látkami lépe odcházet z dýchacích cest.

Využíváme proto jednak bylinky obsahující saponiny, které podporují vykašlávání (sem patří například divizna nebo prvosenka) a jednak bylinky, které obsahující slizy, které nám pomáhají tvořit a naředit hlen a zároveň zklidňovat dýchací cesty. Najdeš je třeba ve slézu maurském, slézu lesním, lípě nebo jitroceli.

Díky jejich zklidňujícím účinkům na sliznici můžeš slizové bylinky použít i u suchého kašle. Pomáhají nám tedy vlastně po celou dobu onemocnění. 

Tvoje bylinková cesta

Přála by sis dostávat mou podporu a rady na každém kroku Tvé bylinkové cesty? Naučit se léčivými rostlinami opravdu pomáhat své rodině i ostatním lidem, nebo si provonět celý byt vlastnoručně vyrobenou přírodní kosmetikou? Ale pořád nějak nevíš, kde začít?

Tak to mám pro Tebe jednoduchý vzkaz! Nezáleží na tom, jestli právě teď začínáš, nebo si už s léčivými rostlinami nějakou dobu tykáš. Důležitý je jasný plán a postupné kroky, které Tě k Tvému cíli spolehlivě dovedou.

A jak si takový plán sestavíš? Podívej se na můj přehledný rozcestník, který Ti okamžitě prozradí, kde se teď na své bylinkové cestě nacházíš a který kurz Ti může aktuálně nejvíc pomoct. Všechny mé hlavní kurzy na rok 2025 můžeš ještě pár dnů získat za letošní ceny. U každého z nich ušetříš minimálně 20 % oproti ceně, za kterou se budou prodávat příští rok a u balíčků ještě o mnoho víc. 💃 Nabídka je časově omezená, tak se mrkni hned, ať svůj vysněný kurz nepropásneš!

Starší blogové články si můžeš přečíst na stránce https://karolinaromaskova.cz/