Úskalí alternativní medicíny


Taky raději používáš bylinky než chemické léky? Mám to stejně! Co ale ráda nemám, je striktní dělení medicíny na tu konvenční a alternativní. Alternativa totiž většinou značí nějaký plán B –⁠ něco, k čemu přistoupíme, když se nepovede původní řešení. U alternativní medicíny to ale vůbec platit nemusí! Právě naopak. Často jsou do ní řazeny i léčivé rostliny, jejichž účinnost už dnes máme potvrzenou mnoha vědeckými výzkumy a mohou být proto regulérním plánem A –⁠ něčím, po čem sáhneme v první volbě při prevenci i tehdy, když onemocníme. Přála bych si neřešit, do jaké škatulky která léčba patří a zaměřit se především na to, jak se léčit opravdu účinně a zároveň bezpečně.

Časté řazení bylinek do alternativního proudu ve mě ale vyvolalo spoustu otázek. Co to ta alternativní medicína vlastně je? Jaká jsou její úskalí a omezení? A je opravdu tak kontroverzní nebo dokonce nebezpečná, jak ji mnoho lidí vidí? Vždyť i tzv. konvenční medicína vlastně původně vychází z té přírodní…

Nejčastější úskalí

Nejednoznačná definice

Prvním problémem je, že alternativní medicína není dobře definovaná. Můžeme si tak pod ní představit leccos. Často se sem řadí právě bylinky, které zároveň představují nejčastější alternativní léčbu, po které sáhneme, když na nás něco leze. A pokud víme jak na to, můžeme je na základě mnoha vědeckých výzkumů a klinických studií opravdu s klidným svědomím používat. O škatulku alternativní medicíny se ale dělí s mnoha dalšími směry, které už takové důkazy o účinnosti zdaleka nemají, třeba s homeopatií nebo s reiky. Dál sem patří třeba i aromaterapie, u které opět nějaké doložené účinky máme. Alternativní medicína je prostě takový nesourodý pytel plný různých metod, a proto se vůbec nedivím, že v mnoha lidech vzbuzuje nedůvěru.

Konvenční medicína má zase jiná úskalí, třeba nedostatek individuální péče a celostního přístupu. Když se bavíme o bylinkách, pohybujeme se podle mého názoru někde na pomezí té konvenční a alternativní. Pro mě je ale jediná správná medicína taková, která má skutečný účinek a skutečně nám pomůže. I ze světa léčivých rostlin proto vždy vybírám a propaguji jen to, co je ověřené a co onen kýžený účinek přinese.

A přesně takto můžeme vyřešit i zmiňované úskalí a naše pochybnosti –⁠ nešířit mystifikace a o léčivých rostlinách mluvit vždy tak, abychom věděli, že je to, co říkáme, podložené. Každému, kdo naše informace začne zpochybňovat pak můžeme předložit skutečné klinické studie, které účinky léčivých rostlin dokazují.

Slepá víra

Další problém nastává tehdy, pokud někdo alternativní medicíně bezmezně věří a nezajímá se o důkazy. Může být totiž neúčinná a v některých případech i nebezpečná. Pacient se buď nevyléčí, nebo se mu stav může výrazně zhoršit.

Řešení je ale opět jednoduché –⁠ šířit pouze podložené vědění a opírat se o skutečné výzkumy. U léčivých rostlin to není problém, u mnoha dalších alternativních směrů je to ale bohužel často nemožné. Léčivé rostliny se totiž někdy přímo prolínají s medicínou konvenční. Existuje mnoho fytoterapeutických přípravků, které se běžně prodávají v lékárnách –⁠ jmenují se jako ostatní léky, takže někdy ani nepoznáš, že užíváš léčivou bylinku a přitom je právě ona tou hlavní účinnou látkou. A předepsal Ti ji lékař.

Alternativní a konvenční medicína se tedy může dobře prolínat a dost často se to tak děje. Veškeré léky z konvenční medicíny byly navíc původně nějakým způsobem inspirovány v rostlinné říši (nebo v říši hub). Jejich účinná látka bývá syntetizována právě na základě látky, kterou se podařilo izolovat z léčivých rostlin.

Rychlost léčby

Úskalí alternativní medicíny může spočívat i v tom, jak rychle nám s daným problémem umí pomoci. Mnoho lidí si totiž myslí, že nevydrží léčivé rostliny užívat dostatečně dlouhou dobu, aby jim skutečně zabraly. Některé z nich opravdu účinkují pomalu a pozvolně, jiné ale naopak velice rychle. A stejně tak v konvenční léčbě existují léky, u kterých si na účinek musíme počkat, například antidepresiva (právě u nich máme srovnání s antidepresivním působením třezalky, která také nezabere hned). Tyto léky a rostliny musí totiž nějakou dobu působit na chemii mozku, aby se vše harmonizovalo tím správným způsobem. Můžeme to považovat za úskalí, ale spíše je to o změně našeho myšlení a úhlu pohledu. Pozvolnější léčení s účinky, které přetrvají, je pro nás totiž často z dlouhodobého hlediska výhodnější, než rychlé vyřešení akutního problému, který se nám ale zase brzy vrátí.

Úskalí fytoterapie

Některá úskalí se před námi mohou vynořit i tehdy, když už se zaměříme přímo na fytoterapii (léčbu pomocí bylinek). I ta se ale často týkají i dalších zástupců alternativní medicíny.

Dávkování

Dávkování léčivých rostlin je něco, s čím se musíme naučit pracovat. V konvenční medicíně je to jednodušší –⁠ lék máme většinou už nadávkovaný v tabletách a řešíme pouze počet tablet, které si máme vzít (například podle hmotnosti pacienta). U bylin na něj ale musíme nahlížet jinak. Neobsahují pouze jednu účinnou látku (v jedné rostlině jich bývá mnoho) a jejich účinnost navíc ovlivňuje i řada dalších okolností: kde rostlina rostla, jaké bylo počasí, jestli jsme ji nasbírali v létě nebo na podzim… V jejich dávkování proto nemůžeme být úplně striktní a v tom spočívá i naše úskalí. Nejčastějším případem tak je, že nepodáme dostatečnou dávku a nedostaví se účinek. Pokud to naopak přeženeme, můžeme se i nebezpečně předávkovat.

Nežádoucí účinky

Podobně jako u konvenčních léků se i u bylinek můžeme setkat s nežádoucími účinky. Všechny léčivé rostliny totiž nemusí být jen jemné a bezproblémové. Zvlášť, pokud je užíváme v opravdu účinných dávkách a nevaříme si jen naředěné „čajíčky”. Mezi ty nejčastější patří nevolnost nebo nejrůznější trávicí problémy jako je zácpa či průjem. Správným dávkováním ale můžeme na druhou stranu mnohým nežádoucím účinkům i předejít.

Interakce

Interakce (vzájemné ovlivňování dvou nebo více léčivých látek) najdeme u bylinek úplně stejně jako u chemických léků. Bylinky mohou interagovat vzájemně mezi sebou a také s konkrétními léky, u kterých mohou snižovat, či zvyšovat účinek. Většina lidí ale bohužel interakce vůbec nerespektuje. Třeba taková třezalka. Víme, že interaguje s mnoha léky. Někdo ji ale klidně přidá do čaje, který pak nabízí všem známým nebo třeba účastníkům nějakého kurzu. A přitom vůbec netuší, jestli dotyční neužívají léky, se kterými se třezalka nesmí kombinovat. Takové chování je z hlediska interakcí hodně nezodpovědné a může být i hodně nebezpečné. Třezalka totiž snižuje účinnost mnoha léků, mimo jiné i antibiotik, antikoncepce nebo antiepileptik. Může tak vést k zhoršení zdravotního stavu, nechtěnému otěhotnění nebo přímo k epileptickému záchvatu. Hosté netuší, co všechno čaj, který dostali vlastně obsahuje. Spoléhají se na vědomosti hostitele, který v tomto případě úplně selhal a možné interakce si neuvědomil. I proto je tak důležité všechny možné interakce znát a vždy je pečlivě zvážit.

Interakce ale nemusí být vždycky negativní. Pokud zvolíme správnou kombinaci bylin, můžeme využít jejich vzájemných interakcí k podpoření a znásobení žádoucího účinku. Tato směs pak bude mnohem účinnější, než by byla samotná jedna rostlina. A to se nám v mnoha případech opravdu hodí.

Kontraindikace

Kontraindikace = situace, kdy se bylinky užívat nesmí. Nejčastěji se vztahují na těhotenství, kojení nebo na malé děti a lidi, kteří trpí nějakou další nemocí. Člověk, který má nemocné ledviny, může mít kontraindikovaný určitý lék a u bylin je to úplně stejné. Ani na kontraindikace se ale bohužel někdy nedbá a stejně jako u interakcí může být toto chování velmi nebezpečné.

Musíme si uvědomit, že léčivé rostliny nemusí být za každých okolností šetrné a bezpečné. Někdy jsou naopak silné a velmi účinné. To je samozřejmě dobře, když potřebujeme někoho léčit. Nesmíme ale zvolit špatně –⁠ pak mohou naopak ublížit.

Nedostupnost kvalitních informací

Asi největší úskalí alternativní medicíny. Všechno, o čem jsme se dosud bavili, jsou informace, které potřebujeme znát, abychom bylinky mohli používat skutečně účinně a bezpečně. Informací ale často nemáme dostatek, protože nevíme, kde ty opravdu relevantní hledat. Bez dobrých informací nikdy nezjistíš, na co je která bylinka dobrá, jak ji správně nadávkovat, s čím se smí a nesmí kombinovat a kdy na ni musíš zapomenout úplně. Prostě se bez nich neobejdeš –⁠ v lepším případě někomu, koho léčíš, nepomůžeš a v tom horším mu můžeš na základě neověřených informací dokonce ublížit.

A kde tedy kvalitní a ověřené informace hledat? Nejrůznější knížky si často protiřečí a stejné je to i se záplavou informací na internetu, ze kterých snadno nabydeš mylného dojmu, že je každá bylinka snad na všechno a brzy se v nich úplně ztratíš. Právě proto jsem vytvořila půlroční kurz Akademie léčivých rostlin, kde informace podložené vědeckými studiemi najdeš pěkně pohromadě. A hodně si o nich budeme povídat i v minikurzu Pomáhej bylinkami účinně, ve kterém se sejdeme už tento čtvrtek 3. října na uvítací párty a od soboty 5. 10. do středy 9. 10. na hlavním programu.

Celostní přístup

Při léčení zdravotních problémů je nesmírně důležitý celostní přístup. Musíme dbát na to, aby byl člověk léčen jako celá bytost a neškatulkovat ho do kategorií podle nemocí –⁠  „jo, to je ta nemocná slinivka a támhle je žlučník”. V lidském těle totiž všechno souvisí se vším a to nejen po zdravotní stránce, ale i po té psychické. A v tom jsou právě bylinky geniální. Každá z nich působí hned na několika úrovních a jejich synergický efekt nám proto často může pomoci mnohem komplexněji, než by to dokázal kterýkoliv izolovaný chemický lék. I proto je tak miluji.

Mým hlavním posláním je ukazovat sílu léčivých rostlin ostatním. Byla by hrozná škoda, aby zůstaly navždycky uvězněné jenom v kategorii plánu B i přesto, že mohou být skutečným a účinným řešením při léčbě mnoha nemocí. A přidat se teď můžeš i Ty!

Všechna zmíněná úskalí fytoterapie totiž budeme podrobně probírat v mém 5denním minikurzu Pomáhej bylinkami účinně, který právě teď začíná. Posvítíme si na relevantní zdroje informací, správné dávkování, kontraindikace i interakce i na spoustu dalších témat a zajímavostí z bylinkového světa. Ještě v něm nejsi? Tak to honem naprav! Přihlásit se můžeš úplně zdarma. Těším se na Tebe!

Starší blogové články si můžeš přečíst na stránce https://karolinaromaskova.cz/