Někdy během něho zažíváme přeháňky a naše nálada se mění jako na houpačce – chvíli je zataženo, chvíli prší a jindy přijde prudká bouřka jenom proto, aby se vzápětí vyjasnilo a vyšlo sluníčko. Nepřipomíná Ti to něco? Ano, správně! Dnes se budu věnovat ženské cykličnosti, která má s ději v přírodě hodně společného. A z přírody pochází i bylinky, které nám s nejrůznějšími problémy okolo cyklu umí skvěle pomoci.
Pokud bych Ti měla předat jen jednu věc, bylo by to ujištění, že jsou všechny tyto změny v průběhu cyklu do velké míry normální. Nesnaž se měnit svou ženskost, přijmi ji a nauč se vnímat své tělo. Uděláš tak pro sebe ještě daleko víc, než dokážeš s pomocí bylinek nebo jiných léků. Náš cyklus je obrovským darem, který je jedinečný a když se naučíš žít v souladu s jeho rytmem, získáš do života takový příliv energie, síly i efektivity, o jakém se Ti ani nesnilo.
Ženský cyklus
Ženský cyklus má čtyři fáze:
Když je cyklus v nepořádku
Pokud Tě problémy s cyklem opravdu obtěžují a potřebuješ je vyřešit, jsou krom odpočinku tou správnou volbou i bylinky. Pomohou Ti vyladit nepravidelný cyklus, krvácení či špinění mimo menstruaci, příliš dlouhou, silnou nebo bolestivou menstruaci, premenstruační syndrom i další problémy. Vyladění cyklu i psychiky je navíc často i první pomocí v případě neplodnosti (na tu se ale podíváme zase někdy příště).
Bolestivá menstruace
Jak už jsme si řekly, nejčastější příčinou bolestivé menstruace bývá nedostatečný odpočinek v jejím prvním a druhém dni. Pokud si ale odpočinek dopřejeme, bolesti se tím velmi často úplně odstraní. Opakuji to proto, protože tady často bývá kámen úrazu. Až moc často totiž máme pocit, že si zrovna dnes volno v práci vzít nemůžeme a domácnost bez nás určitě do půl hodiny vybuchne. Zkus ale na chvíli obrátit úhel pohledu… Proč bys měla každý měsíc trpět, když je menstruace naprosto přirozený jev, který si můžeš užít a udělat si z ní den jen a jen pro sebe? Dovol si to! Menstruace je dar, který už s Tebou za pár let nemusí být a mohla bys později litovat.
Spolu s odpočinkem ale můžeš sáhnout i po bylinkách, jejichž vlastnoruční sběr může být nejen skvělou relaxací, ale i výborným způsobem, jak se cyklům přírody i těm vlastním ještě více přiblížit. Vybírat můžeš ze dvou kategorií:
Bylinky proti příliš dlouhé a příliš silné menstruaci
Kokoška pastuší tobolka
Hluchavka bílá
Řebříček
Když menstruace vynechává (a nejde o začátek menopauzy)
Všechny následující bylinky na vynechávající menstruaci již patří do skupiny léčivých rostlin, které umí celkově vyladit menstruační cyklus i naše hormonální hladiny.
Kontryhel
Řebříček
Drmek obecný (Vitex agnus castus)
Šatvari (Asparagus racemosus)
Jetel luční
Jak je to u mladých dívek
U třináctiletých děvčat nebo děvčat, která začala menstruovat teprve nedávno naprosto přirozeně nějakou dobu trvá, než se jejich cyklus ustálí a stane se pravidelným. Ze začátku u nich může být menstruace i více bolestivá. Pokud ale dívka nemá nějaké výraznější problémy, je dobré alespoň rok vydržet a žádné bylinky ani jiné léky nenasazovat. Je totiž zbytečné léčit něco, co potřebuje čas, aby se to samo ustálilo přirozenou cestou. Pokud se menstruace neustálí ani po této době, můžeš nasadit některou z bylinek, o kterých jsem psala výše – mohou všechny kromě jetele.
Symptotermální metoda
Symptotermální metoda je jednak metoda antikoncepce a jednak metoda, která nám může hodně pomoci, když chceme otěhotnět. Díky ní totiž můžeme přesně vysledovat, kdy máme ovulaci a určit tak naše plodné dny (pár dní před ovulací máme největší šanci otěhotnět). Přibližuje nás také blíže k laskavému vnímání svého těla a jeho cykličnosti.
Symptotermální metoda funguje na principu měření bazální teploty (časem si ji ale už ani nemusíš měřit, protože na svém těle spolehlivě poznáš, ve které fázi cyklu se právě nacházíš), sledování polohy čípku (jestli je ve vagině více v hloubce nebo spíše mělce, hlídá se i jeho tvar – pokud je špičatější jako špička nosu, nacházíš se mimo ovulaci, pokud je měkčí jako ret, právě ovuluješ) a sledování kvality hlenu, který opouští děložní hrdlo. Dohromady Ti všechny tyto znaky umožní spolehlivě určit, kdy u Tebe ovulace nastává.
Další možnosti antikoncepce
Tou nejznámější je hormonální antikoncepce, která ale z mého pohledu může naše tělo hodně rozhodit. Nechci vyznít jako její totální odpůrce (v některých případech je to stále nejlepší možnost), ale existují i jiné alternativy. Výborná a velice spolehlivá je zmiňovaná symptotermální metoda, samozřejmě existuje i kondom, který ale spoustě párů nevyhovuje a existuje i metoda orgasmu bez ejakulace, při níž se muž naučí kontrolovat svoji ejakulaci a tím jednak prohloubit a zintenzivnit svůj vlastní orgasmus a zároveň tak bránit i nechtěnému početí.
Využít můžeš i tzv. metodu „tři dny před” – tři dny před menstruací totiž žena už opravdu nemá možnost otěhotnět. Pozor ale na její druhou variantu! Tři dny po menstruaci už chráněná před početím rozhodně nejsi, zvláště pokud máš delší menstruaci, ze které můžeš přejít rovnou do ovulace. Problém u této metody může nastat i s případným posunutím ovulace kvůli cestování, velké zátěži a podobně.
A proč tady vlastně téma antikoncepce zmiňuji? Protože s ženským cyklem velmi úzce souvisí – velká část úspěchu přirozených antikoncepčních metod totiž závisí právě na dokonalém poznání vlastního těla a jeho cykličnosti. Přirozené metody antikoncepce a poznání sama sebe mají navíc i další příjemné bonusy – prohlubují vztahy mezi partnery a zintenzivňují jejich zážitky z milování.
Starší blogové články si můžeš přečíst na stránce https://karolinaromaskova.cz/