Šafrán setý
Crocus sativus
Šafran siaty
Saffron

- VÝSKYTByl dříve v ČR pěstován kvůli koření a vzácně zplaňoval.
- SBĚRSklízí se na podzim na přelomu října a listopadu v době květu, ručně se sbírají čnělky a také okvětní lístky před východem slunce.
- ÚČINKYAntidepresivní, zlepšuje učení a paměť, působí proti demenci.
- POUŽITÍUplatňuje se v léčbě poruch duševního zdraví, zejména deprese, taky v terapii poruch paměti u demencí, slibné výsledky má v léčbě PMS a také u makulární degenerace.
- BEZPEČNOSTŠafrán považujeme za bezpečný, po staletí se používá jako koření, takže se nepředpokládá, že by nějak v těhotenství nebo při kojení škodil, vyšší dávky ovšem nelze doporučit ani v těhotenství(stimulace dělohy), ani mimo něj – vždy by terapie šafránem měla být pod kontrolou odborníka. Dávky 5 g jsou spojeny s toxickými účinky; dávky 10 až 20 g mohou být smrtelné.
- ZPŮSOB POUŽITÍ A DÁVKOVÁNÍPoužívají se sušené okvětní lístky a čnělky, u mírné až středně závažné deprese se užívají buď okvětní lístky 15 mg 2x denně, nebo 30 mg čnělky 1x denně, antidepresivní účinek šafránu nabíhá 1-2 týdny. U Alzheimerovy demence 15 mg šafránu 2x denně dlouhodobě, stejně tak 15 mg 2x denně u PMS, výsledky se dostaví po 2 cyklech; proti makulární degeneraci 20 mg/den, dlouhodobě.
Medailonek v pdf