Záněty močových cest jsou pro mnoho žen častým zdravotním problémem, který nás umí pořádně potrápit. A zdaleka nemusí být jen záležitostí horkých letních dnů nebo vodních radovánek. Dnes se proto podíváme na to, jak jim můžeme účinně předcházet, jak je léčit a jak zabránit tomu, aby se stále dokola opakovaly.
Často se setkávám s tím, že lidé na tento problém z principu nechtějí brát antibiotika. Zánět močových cest je ale většinou bakteriálního původu (na rozdíl třeba od chřipky nebo rýmy, které jsou virové) a antibiotika na něj velmi dobře zabírají. Navíc se běžně nasazují taková, která tolik nepůsobí jinde v těle, ale velmi dobře působí právě v močových cestách. Pro jednorázové přeléčení bych se jich proto vůbec nebála. A v situaci, kdy se zánět rozšíří až do ledvin, jsou už antibiotika naprosto nezbytná. Problém ale vidím v tom, když se antibiotika předepisují opakovaně a přitom se neřeší samotná příčina infekce nebo se dostatečně nedbá na prevenci.
Ledviny
Ledviny jsou naším detoxikačním orgánem. Odvádí totiž z našeho těla spoustu toxinů a látek, které už nepotřebujeme – nejčastěji jsou to zplodiny metabolismu rozpustné ve vodě (látky rozpustné v tucích odcházejí většinou spíše se stolicí). Ledviny jsou proto životně důležitým orgánem a naštěstí i orgánem párovým – i s jednou ledvinou se tak dá při zvýšené péči velmi dobře přežít.
Pečovat ale musíme i o zdravé ledviny – pokud nám totiž nefungují dobře, zatěžují toxiny ve větší míře celé naše tělo i většinu dalších orgánů. Můžeme pociťovat únavu nebo mít problémy se srdcem a s cévami (se špatnou funkcí ledvin například souvisí i vysoký krevní tlak). Ledviny tedy hodně ovlivňují naše celkové zdraví a harmonii celého organismu. I proto je pro nás tak přínosné udělat si dvakrát ročně (na jaře a na podzim) komplexní očistu, při které ale musíme ledviny (a játra) také pořádně podpořit.
Pozor! Ledviny mohou zatěžovat nejenom toxiny nebo léky, ale i některé bylinky – zvláště dlouhodobým užíváním některých z nich mohou naše ledviny opravdu trpět. Dlouhodobě nevhodné jsou pelyněk, lékořice, šafrán, přeslička, ženšen a všechny rostliny, které obsahují purinové alkaloidy, jako je káva, zelený čaj, černý čaj, maté a mnohé další. Dej si proto velký pozor na to, které bylinky používáš v každodenních čajových směsích.
Záněty močových cest
Záněty močových cest mohou mít několik stupňů nebezpečnosti podle toho, kam až se v našem těle rozšíří:
Záněty močových cest tedy začínají v močové trubici a postupně se tělem šíří vzhůru až k ledvinám. Šířit se umí bohužel velmi rychle a proto je potřeba je vždy začít řešit včas. Ideálně už ve fázi, kdy pociťujeme „jenom” počáteční pálení při močení.
Co pomůže
Pitný režim a odpočinek
Každý ho máme trochu jiný, ale obecně platí, že potřebujeme zhruba dva litry tekutin denně (kdo je drobnější tak 1,5 litru, statnější lidé potřebují více). Většina lidí má ale tendenci pít málo. A právě dlouhodobý nedostatek tekutin může vést k zánětu močových cest.
Močová trubice má ve zdravém stavu úplně hladké stěny a to právě proto, aby se na ní nemohly uchytit bakterie. Když už se ale bakterie na jejích stěnách jednou uchytí, naruší její povrch a o to snadněji se pak infekce opět opakovaně vrací. I po přeléčení antibiotiky se totiž na narušenou stěnu močové trubice bakterie znovu snadno zachytí a nový zánět je na světě. Stěna močové trubice proto musí dostat dostatečně dlouhou dobu k úplnému zahojení, aby se na ní bakterie nedokázaly uchytit ani dál množit. A právě dostatečný a správný pitný režim nám pomáhá k tomu, abychom bakterie z močové trubice „vyhnali” – proud moči je totiž strhává a vyplavuje z těla ven.
Muži na záněty močových cest tolik netrpí – jejich močová trubice je malinko užší a proud moči v ní proudí pod větším tlakem. Navíc je i mnohem delší než u žen a případný zánět se do močového měchýře vůbec nedostane. V penisu je navíc i větší chlad, který k množení bakterií nepřispívá. Oproti tomu u žen se bakterie přemnoží tak snadno proto, protože mají krátkou močovou trubici a bakterie jsou v ní i pěkně v teplíčku.
Pitný režim je proto při zánětech močových cest skrze vyplavení bakterií tou nejdůležitější léčbou. A co tedy pít? Rozhodně ne nic sladkého a nic co podporuje kyselé prostředí v těle, které množení bakterií napomáhá. Ideální je voda a bylinkové čaje. Neměli bychom ale podceňovat ani klidový režim a teplo. Už při prvních příznacích pálení při močení je hodně důležité dostatečně odpočívat – zánět se vždy léčí mnohem lépe, když svému imunitnímu systému dáme šanci celou situaci přirozeně zvládnout. Pozor si dej i na opakované prochladnutí.
Bylinky
Bylinky, které podporují močení
Tzv. diuretika (močopudné). Pomáhají vyššímu objemu a průtoku moči a tím pádem i většímu vyplavování bakterií z těla ven. Zároveň způsobují i větší žízeň, díky čemuž do těla doplníme ještě více tekutin (to je zvláště důležité u lidí, kteří přirozeně žízeň necítí). Mohou se používat dlouhodobě a vyplatí se je používat i v závažnějších fázích zánětu močových cest, tj. při zánětu močového měchýře, močovodů, ledvinových pánviček a dokonce i při zánětu ledvin.
Kukuřice
Bříza
Pampeliška
Vřes
Vrbovka
Antiseptické rostliny
Působí přímo proti mikroorganismům (bakteriím) v močových cestách – brání jejich množení i dobrému prospívání. Pozor! Používají se při zánětech močových cest, ale už se nesmí používat ve fázi zánětu ledvin, protože ledviny naopak zatěžují.
Následující antiseptické rostliny jsou nejužitečnější ve fázi zánětu močové trubice nebo močového měchýře:
Medvědice
Lichořeřišnice
Zlatobýl
Některé bylinky působí antisepticky hlavně na základě účinků svých silic (éterických olejů). Z této skupiny mají přímo na záněty močových cest prokázané účinky následující – ani ony se ale nesmí užívat v nejzávažnější fázi zánětu ledvin.
Rozmarýn
Libeček
Celer
Silice jehličnanů
Jalovec
Pokud si chceš namíchat účinnou čajovou směs na močové cesty, použij některou bylinku z kategorie diuretických a některou z kategorie antiseptických. U antiseptických bylinek ale doporučuji udělat si po 14 dnech užívání pauzu (alespoň na 14 dní nebo na měsíc). Diuretické bylinky se mohou používat dlouhodobě a zvláště při opakovaných zánětech močových cest je to i velmi vhodné – důležité je nepřestat s jejich pitím hned po prvním vymizení příznaků, ale pokračovat v léčbě dál, aby se záněty stále dokola nevracely (na druhou stranu, pokud je zánět úplně ojedinělý, pokračovat s diuretiky po jeho vyléčení nemusíš).
Účinné látky ze všech jmenovaných bylinek dobře přecházejí do vody, proto je z nich ideální připravovat nálev a není potřeba vyrábět tinktury (s výjimkou lichořeřišnice, která se špatně suší). Pokud ale přeci jen u antiseptických bylinek formu tinktury zvolíš, vždy ji pořádně zapij čistou vodou. U diuretických bylinek zvol formu nálevu vždy.
Další pomoc
Kromě bylinek nám může pomoci ještě manóza – jednoduchý cukr (monosacharid), který pomáhá tomu, aby se bakterie nezachycovaly na stěnách močových cest. Jeho účinky jsou opravdu prokázané, na rozdíl od účinků tak často doporučovaných brusinek. Přípravky s brusinkami prodávané v lékárnách totiž moc prokázaných účinků nemají a zdaleka nejsou tak zázračné, jak se o nich někdy říká. Pomoci by ale mohly čerstvé brusinky (a částečně i borůvky) z lesa nebo 100% brusinková šťáva. Osobně mohu doporučit velkou hrst čerstvých brusinek, kterou si dopřeješ několikrát denně. Extrakty nebo pasterizovaný džus už ale tolik účinných látek nemají.
Starší blogové články si můžeš přečíst na stránce https://karolinaromaskova.cz/